MATEJ KRAJNC: New World Order (Slušaj najglasnije, 2021)
Nenajavljeno tijekom kratkotrajnog rada od 27. do 29. siječnja 2021. na tri albuma "Mestece Peyton", "Čokolešnik" i "Album brez koncepta (vse sprva)", ovo je četvrti, završni dio kvartologije (objavljen 1. veljače - februarja) koji kroz simboliku i satiru starih TV serija, nekih dobrih memorija, a i općenitih ironizacija koncepata društvenih futurizma nametnutog svijeta vrši šegačinu politizirane pandemije, straha, populizma, neofašizma i drugih egzistencijalnih prijetnji. Ime je poznato djelo Herbert George Wellsa iz 1940. (ne valja ga brkati s Aldous Huxleyevim "Brave New World" objavljenim 1932.) baveći se zavjerama teorije, političko-društvenim uređenjima, raznim prijedlozima o očuvanju svjetskog mira bez revolucije, još neuspostavljenoj deklaraciji o ljudskim pravima i tako redom na čemu je dobio mnogo pohvala, no i kritika jer nije bilo konkretnih detalja, a niti kolektivizacije referirajući se na socijalizam.
Na prethodna 3 spomenuta albuma ne osjeća se nešto posebno ovakav angažirani pristup, već više neobavezna zafrkancija u kojoj se tu i tamo ponekad provuće zajedljiviji pandam, međutim, s ovim radom se obuhvaća sve ono što se naziralo da primjerice novi svjetski poredak nakon 2020. više definitivno neće biti isti (uvodna "Imajo prav ali nimajo"). O državnicima ionako nema fina razmatranja nazivajući ih "Gospod Karneval" s kristalnom kuglom na glavi u kojoj bliješti budućnost, ali on je ne vidi; dobio je deset cjepiva, a prije nego što izađe ispred kamera 'pod nosom malce zaviha', dok r'n'r-punk "Minister za vse" pak, dično i svečano govori o novim ciljevima civilizacije i spremosti na nove resore uz obaveznu scenografiju lijepih djevojaka i izabranog kovidskog zbora. O situacijama iz pandemijskog obzora su teme "Aerosol" i šašava harlekinska polka "Za vse bo dovolj" ('če ste negativni, je jašek malce dlje'), a o neofašizmu "Pozor", provokacija na društvenu zbunjenost i predrasude oko LGBTQ, ateista, neprijatelja kršćanskog svijeta, sedme sile i teoretičara zavjera.
Vrhunac komedije nastupa u 6 minuta dugačkom, još jednom r'n'r komadu "Še en nov dan", odlično nadahnutoj papazjani današnjice s lažnim nadama, degutantnim mjerama i ljudskim zabludama nastalih na račun medijsko-informativne konfuzije 'crvene i crne regije - političke tragikomedije'. Drska je i usporedba s ovcama koje imaju svojeg vođu 'ovce mu dajo volno s hrbišča/ ovce ga gledajo pridno in vdano' ("Ovce"), a epilog "Staje se zapirajo" (i završna "Spoved") konfrontiraju se s 'ispašom' - 'vse, kar paslo se je prej, v miru zdaj presnavlja/ ...tak bo do pomladi', odnosno 'grešniki se množijo/ k spovedi nočejo'. Sve pjesme imaju naglašene prljave distorzije, a stilsko-žanrovska različitost je sve očitija; od onih skromnijih country/ blues performansa, ovdje se proteže popriličan konglomerat rockerskih opservacija uključujući i alternativni izričaj, eksperimente, psihodeliju, ambijentalnost, harsh, pa čak i natruhe shoegaza. Vrlo dobro.
Naslovi: 1.Imajo prav ali nimajo, 2.Gospod Karneval, 3.Aerosol, 4.Za vse bo dovolj, 5.Pozor, 6.Minister za vse, 7.Še en nov dan, 8.Ovce, 9.Staje se zapirajo, 10.Spoved