Ovo je jedno od potisnutijih Krajncovih djela koje sam zaobišao u recenzijama, a objavljeno je netom nakon prvog albuma u 2020., "
Od Studencev do Nove vasi"
www.terapija.net/mjuzik.asp?ID=30122, taman prije Covid-19 pandemije, 9. ožujka i vjerujte, jedno dobrih dvije godine prije toga me prao klimakterij beznačajnosti i lošeg osjećaja ulaska u starost kad i seksualna aktivnost počinje opadati, kad se mnogo stvari taloži na vagi vrijede li ili ne, kad ti i sitno predbacivanje, čak i konstruktivno mišljenje ide na živce jer sam sa sobom nisi na čisto u koju si fazu došao da jednostavno ne možeš napisati recenziju kakvu si umio prije.
Matej se nešto promišljao s obljetničkim 250. albumom prebacivši ga u 2021. godinu, a sad ovom prilikom ispunjavam umjetniku Mateju kritičko zadovoljstvo da pročita što smatram o ovome albumu koje svi mogu pročitati. Ovo je neuobičajen rad. Ima 3 kompozicije, niti jedna nije kraća od 17 minuta i prikazuje ga kao autora sklonom drone potezima na relaciji onih dviju čuvenih kolaboracija David Sylviana & Holger Czukaya "Plight & Premonition" (1988, UK no.71) i "Flux + Mutability" (1989) za koje su 'dobri znalci' govorili kako je glazba u kojoj se ništa ne događa, te da je tromija i od najboljih Tangerine Dream sa čime se nikako nisam mogao složiti. Prvenstveno zato jer su Tangerine Dream neodređeno švrljali psihodeličnim pasažima LSD kulture istraživajući prije svega ambijent, a ne bitne glazbene figure usput se uživljavajući u glazbeni balast koji oslobađa klasično nasljeđe pop-rock tradicije u želji da zvuče avangardno. Sylvian i pokojni Czukay, naravno i Brian Eno su tu postavili sasvim drugačije perceptore na sonične strukture s minimalističnim pomacima, konkretnije su se izrazili Coil i Lustmord još dublje zabrazdivši u tromi i najlijeniji ritmički žanr glazbe koji je paralelno prihvaćen i kod metal izvođača.
Ovih skoro 70 minuta glazbe je možda teško slušati jer je dosadno i 'u njima se ništa ne događa' isto kao i kod kolaboracije Sylviana i Czukaya, no da li je baš tako? Ne treba zboriti o fenomenalnim Throbbing Gristle i Coil radovima za koje su mnogi nakon prvog slušanja rekli istu stvar - tu se ništa ne događa. I odmah odustali. Jednom prilikom sam presnimavao na kasete baš Sylviana i dođe mi prijatelj da slušamo neku 'dobru mjuzu' i da se napušimo, tamo još u Đurđevcu tokom druge polovice 80-ih, malo je odslušao, svega pol mnute i frkajući prvi joint rekao 'daj pusti Partibrejkerse, koji ti je ovo kurac?'. Dogodovštine iz mladosti puno znače i ne mogu se suzbiti kao loše eminencije koje utječu na razvoj, no činjenica jest da je Matej u ovom ambijentalnom pristupu, ni kriv, ni dužan stvorio ambijentalno djelo puno repeticija s laganim pomacima, a to baš ušravo i jeste domena drone glazbe. Ona u ovome slučaju služi kao laid-back odbacivanjem standardnih klišeja, no nije dovoljno hrabra, već uživljena u poriv iskušenja 'idem napraviti nešto novo'. Avangardno i drugačije. S obzirom da Matej nema dovoljno čvrst temelj, a ovo je 'grlom u jagode' potez, mnogi izvođači sličnog izraza mu se mogu nasmijati 'Kekec, Janez. To se ne dela tak'. Pogotovo ako imaš ikakve primisli zvučati kao Coil.
Čudno od Mateja. Zanimljivo za poslušati. Ali na dnu njegove kreativne ljestvice jer se ne bavi s glazbom, nego s drone igrom repeticija.
ocjena albuma [1-10]: 4
horvi // 30/12/2020