U fazi kada je mahnito radio obrade i uglazbljivao stihove raznih autora, Matej se početkom jeseni 2019. ufatio 'devedesetletnice rojstva' jednog od najznačajnijih slovenskih pjesnika Janeza Menarta (1929-2004) čije je "
Srednjeveške balade"
www.terapija.net/mjuzik.asp?ID=19427 uglazbio i realizirao još 2014. godine.
Ovdje se prihvatio njegovih ratnih pjesama iz ciklusa koji se smatra najvišljim mu kreativnim dosegom obrađivajući vrijeme Drugog svjetskog rata s evidentnim posljedicama kojima je prisustvovao tijekom 40-ih, 50-ih i 60-ih godina 20. stoljeća kada su nastajale i objavljivane. Od uvodne "
Kolona" opisujući tmurno jesenje, vjetrovito i maglovito vrijeme, ambijentalnim staccatima razvezuje pejzaž "
Pohojena slika" blagim vokalnim polurecitacijama s također polumelodičnim arijama ostavljajući dojam skulirane psihodelične seanse za koju mu je podlogu radio Brian Eno iz one epohe ambijentalnih serijala koncem 70-ih godina. Naravno, ovdje je Matej iskoristio dobru reverb tehniku nalikujući na synth harmonije u tromoj drone koegzistenciji.
Sve teme su glazbeno praktički slične kao jaje jajetu namjenski služeći za sricanje stihova u kojima se podiže optužnica ratnog suda ("
Vojno sodišče") neprekidno se vraćajući na sumorno jesenje vrijeme ("
Talci") fiksirajući smrt trideseto dvogodišnjaka u blatu s rojem muha ("
Padli gverilec"), a tu se koji puta pojavi i gusti tremolo ("
Sončni zahod"). Sve je ovdje mirno i dostojanstveno, gotovo sakralno pobožno poput svetinje pred oltarom u obrednom 'in memoriam' stilu, a kako i ne bi jer je završna tema "
Grobovi".
Naslovi: 1.Kolona, 2.Pohojena slika, 3.Hrast ob cesti, 4.Vojno sodišče, 5.Talci, 6.Padli gverilec, 7.Sončni zahod, 8.Pravljica, 9.Grobovi
ocjena albuma [1-10]: 8
horvi // 15/07/2022