MATEJ KRAJNC: Božična zgodba (Slušaj najglasnije, 2020)
Božična zgodba ili "Božićna priča", u originalu "A Christmas Caroll" je jedan od najpopularnijih božičnih romana-priča, a potpisuje je Charles Dickens 1843. Knjiga je odmah postala hit već prvog vikenda kako se našla u prodaji sa 6000 prodanih primjeraka. Govorilo se da je Dickens napisao roman samo kako bi vratio dug, no unatoč tome, štivo je vrlo dobro napisano i kao takvo ostalo do današnjih dana pravi bestseller po kome je snimljeno petnaestak TV i filmskih hitova, između ostalih "Scrooge" (1951), "Božićna priča" (1984), "Muppetova božićna priča" (1992) i "HBO Božićna priča" (2020).
Glavni likovi priče su škrti i pohlepni direktor Londonske banke Ebenezer Scrooge i njegov nećak Fred koji ga moli da ga pusti s posla na Božić. Dobiva dopust, no pod uvjetom da mu taj dan neće biti plaćen. Nakon što Scrooge zatvori ured, dolazi mu duh prijatelja Marleya najavivši posjetu tri duha - prošlost, sadašnjost i budućnost. Ovaj potonji mu pokazuje njegov grob zameten snijegom i veselu obitelj koja se raduje njegovoj smrti, te se Scrooge potpuno mijenja ispravljajući svoje krive postupke, odlazi kod nećaka, donosi jelo i piće, te svi sretni zajedno slave Božić.
Matej se ovom prilikom relativno odmjereno drži scenarija kroz prikaz pohlepnog Scrooga ("Kje si Scrooge?"), opčinjenog Boba Cratchita koji očekuje božićne poklone ("Tiny Tim blues"), a onda se obrušava iz 19. u 21. stoljeće i to na sam konac što je ohrabrujuća strana Matejove varijante da će se ovaj Covid-19 i pandemija zaustaviti ("Božičnica"). Obavezan je atmosferičan siže Božićne noći o Kristovom rođenju, zvijezdi repatici, svetog Josipa i Marije ("Zgoraj nekaj škripa"), ponovno se vraća na Scrooga, ali u moderno doba kako stoji škrt ispred ogledala plašeći se da ga ne posjete duhovi ("Duh"), da bi zadnji dio albuma odvalio u eksperimentalne psihodelične pasaže. Prvo ciničnom posvetom svim škrticama, njihovim božićnim puranima i puranovim qrcima, ha-ha-ha ("Puran za skopuha"), zastrašujućim duhovima kojih se danas gotovo nitko ne plaši ("Straši") i s potpuno ekspresivnim gitarskim blues pristupom na poprilično razmrdan de-kompozicijski način okončava album posvetom svim škrtcima i vlastodržcima 'nek si progutaju dolar u ustima jer ionako državu imaju u svojim rukama' ("Dolar").
S omotnicom koja je preslika Dicksenovog originala, ovaj 245. album u Matejevoj karijeri objavljen je na Badnjak 24. prosinca (decembra) uz poznate efekte reverba i delaya direktno u digitalni snimač bez ikakvih naknadnih redukcija i remontova zvuka. Adaptacija priče je uglavnom univerzalno postavljena, nema komediografskih elemenata, vrlo je ozbiljna, no barem u kompozicijama "Duh" i "Straši" dao si je vokalnog senzibiliteta za teatralnu komiku koja znatno doprinosi duhovitijm performansima inače vrlo prozaične i parodirajuće dosadne priče koja se standardno repetira već 150 godina u različitim oblicima. Matej joj je dao barem malčice vedriji i nonšalantniji obzor.
Naslovi: 1.Kje si Scrooge?, 2.Tiny Tim blues, 3.Božičnica, 4.Zgoraj nekaj škripa, 5.Duh, 6.Puran za skopuha, 7.Straši, 8.Dolar
Vojne slike - balade Janeza Menarta (MK Records, 2019)
Celjske balade (2019)
Chevalier se sprehaja po Pekrski (2019)
Izbire (2019)
Vročinski val (2019, digitalni EP)
Celjske balade (2019)
Pepel, ki mi je padal po roki - pesmi Toma Vebra (2019)
Tretje poglavje (z Agencijo Rokenrol) (2019, Helidon)
PESMI, KI SEM JIH ŽE OD MALIH NOG ŽELEL POSNETI, PA JIH NISEM, KER SEM UGLASBLJEVAL POEZIJO IN IGRAL ROKENROL, ZDAJ MI PA NI VEČ TREBA SLUŽIT TRGU, KER SEM BOGAT IN SLAVEN IN LAHKO POJEM POP PESMI, KI SO ME IZOBLIKOVALE V MOŽA! (2019)
Usode na kredit (2019)
Vojne slike - balade Janeza Menarta (2019)
Bele živali so zelo pogosto gluhe - pesmi po navdihu kratkih zgodb Ivane Myškove (2019)
Mati, odprite no darila - božični album 2019 (2019)
Douchebag Mama, EP (2019)
The Guardian, LP (kot Matt Kaye, junij 2019, z letnico 2018, Kulturni center Maribor/Kvakas)