MATEJ KRAJNC: Brian Jones, avtor pravljic (Slušaj najglasnije, 2016)
Jedan od prvih tragičara r'n'r-a što spada u onaj začarani krug 27 bio je ujedno i prvi veliki eksperimentalist gitare u sklopu samog žanra. O njemu se dovoljno toga ispisalo, lamentiralo i natucalo (ponajviše je mistična njegova smrt kada su ga pronašli u bazenu vlastite kuće 3.VII 1969.), a recimo manje je znano da su one udaraljke u Hendrixovom hitu "All the allong watchtower" njegovo djelo ili pak da je pjevao prateće vokale i osmislio sve one samplirane zvukove "Yellow submarine" The Beatlesa. S matičnim The Rolling Stones realizirao je impozantnih 19 izdanja u samo 6 godina (13 albuma, 3 kompilacije i 3 EP-ija), te su sami Stonesi za njega rekli koliko god da je bio veliki talent, nadahnuti kreativac i divan momak, toliko je s druge strane bio nepredvidljiv, grozan i opak karakter kojeg niti oni nisu mogli obuzdati pa su ga kolektivnom odlukom isključili iz benda nepunih mjesec dana prije tragične smrti.
Krajnc se ovdje postavio u ulogu promatrača oživljavajući taj neobuzdani i divlji kreativni duh ispisavši vlastite pjesme o njegovom relativno kratkom aktivnom periodu koji je trajao svega 8-9 godina preferirajući prije svega psihodeličniju i eksperimentalniju glazbenu stranu. Poslužio se gromkim distorziranim r'n'r riffovima u uvodnoj "Močilarjev potomec" uz pratnju loop efekta i graje glasova, a nakon poduljeg vremena koristio je i programirani ritam u melodičnim "Askeza" i "Zlati čas". One prave kaotične psihodelične seanse isporučuje u suicidalnoj "Lestenec" (luster) poput Syd Barrettovih tripova u Floydima, potom u lucidnoj "Ogrlica iz jušnih kock" nalik na rane radove Frank Zappe & The Mothers Of Inventions i šaljivom spoken-word komadu "Mišolovka" koji više duguje sampliranoj etici neo-folka i gothic/post-industriala. Svaki moment ovog djela je napucan atmosferom tog vižljastog i samoživog nerva Lewis Brian Hopkin Jonesa na Krajncov kantautorski način kada zakorača u ovakvu neformalniju strukturu istraživanja zvuka u okvirima rocka pa čak i onda kada se služi klasičnim obrascima u temi "Dušni mir" ili završnom elegičnom komadu "Čas".
Za razliku od prethodna dva izdanja i mnogih ranijih na kojima je obrađivao pjesme omiljenih i njemu vrlo značajnih i utjecajnih autora (Johnny Cash, Jimmi Rodgers, Hank Williams, Bob Dylan, New Swing Quartet, J.J.Cale, Tom Waits, The Beatles, Bruce Springsteen...), "Brian Jones, avtor pravljic" je kompletan kompozitorski legitiman rad koji se ne oslanja na ništa specijalno precizirano iz domene opusa dotičnog velikana. Može se tek pronaći elemenata razbarušene egzibicije "Their Satanic Majestic Request" ali u tragovima atmosferične psihodelije koja je skuliranija i fokusiranija na sami žalac-upaljač nego li na sve one dramatične događaje što su Stonese dovele 1967. tik do diskografskog promašaja s atristički preambicioznim idejama. Danas one nakon 5 dekada doduše djeluju sasvim drugačije, čak i naivno spram brda 'opasnijih' i pogubnijih eksperimenata, no stavimo li ovaj Krajncov rad u kontekst epohe druge polovice 60-ih, zasigurno ne bi ostavio nevin i bezbrižno lagodan utisak.