MATEJ KRAJNC: Kompilacija akustik (Slušaj najglasnije, 2021)
Ako ste malo pažljivije pogledali popis Matejevih albuma 2020., zasigurno ste primjetili EP "Kvartet" koji je bio najavljen za izlazak između 28. i 30. rujna (septembra), taman nakon "Ulikses vpraša: kje je tramvaj?" www.terapija.net/mjuzik.asp?ID=30253 i "Dvojec brez krmarja" www.terapija.net/mjuzik.asp?ID=30254, ali nije objavljen. Na njemu je bila predviđena pjesma "Življenje z rokenrolom", još jedna od uobičajenih zafrkancija u kojima isprepliće svoje idole s političarima, a ovdje je uvrštena na sam kraj.
Kako je tokom ljeta 2020. pa sve do početka 2021. napravio i snimio sijaset pjesama koje mu nisu tematski odgovarale za koncepte albuma, ponekad je neke od njih u tim terminima objavljivao samo na facebooku, a sada ih je sabrao u ovu kompilaciju s nekoliko zgodnih obrada. Prva od njih je uvodna "Tequila gverila" s prvog solo albuma Bajage "Pozitivna geografija" (1984), dakako, prevedene na slovenski, zatim dvije posvete preminulom Mojmir Sepeu u prosincu 2020. - šaputavo lagana "Pismo za Mary Brown" i "Na ljubljanskem gradu", a u istom mjesecu je preminuo i Tadej Hrušovar kome je na spomen spjevao obradu "Dan ljubezni" koja je 22.III 1975. u izvedbi Pepel in kri predstavljala tadašnju Jugoslaviju na Euroviziji u Stockholmu gdje je zauzela 13. mjesto.
Singl je prodat u 100.000 primjeraka i najpodavanija je slovenska 7'' ploča svih vremena. Međutim, kako je Pepel in kri bio 12-člani ansambl, na pozornicu je zbog tadašnjih pravila moglo izaći samo njih šestero. Tu je još jedna djelomična obrada "This morning I was dressed by the wind" po tekstu Leonarda Cohena koja je, čini mi se prvi puta upravo ovdje uglazbljena, također u prevodu "To jutro me je oblekel veter", a inače je dio Cohenove zbirke poezije "Poems 1956-1968" objavljene 1969. godine. Pjesma je dobila uz posve lagani staccato s echo efektima na vokalu i pozadinske fijuke vjetra tvoreći najzanimljiviji dio kreacije.
Preostale 4 pjesme su Matejeve; bezbrižnija pričica "Blesteča Lamere", nešto turobnija egzistencijalka "Hlepim po deležnikih", vrlo tiha i snena "Ludvik je rekel", te jedina uz Bajaginu obradu nešto prpošnija "Iris, tvoj čas je mimo", da li pripremane za spomenuti neobjavljeni EP, nisam točno informiran. Sav glazbeno-vokalni performans je uglavnom tih i senzibilan, posve jednostavan, kako akustara tambura i nalaže u vrlo emotivnim i sentimentalnim predlošcima vrlo sličnih pjesama Leonarda Cohena s početka karijere.
Naslovi: 1.Tequila gverila (Momčilo Bajagić), 2.Blesteča Lamere, 3.Hlepim po deležnikih, 4.Ludvik je rekel, 5.Pismo za Mary Brown (Mojmir Sepe/ Milčinski), 6.To jutro me je oblekel veter - This morning I was dressed by the wind (lyrics: L. Cohen), 7.Na ljubljanskem gradu (Mojmir Sepe/ Strniša), 8.Dan ljubezni (Tadej Hrušovar/ Dušan Velkaverh), 9.Iris, tvoj čas je mimo, 10.Življenje z rokenrolom