RAZNI IZVOĐAČI: Jugoton istočno od raja - Original EP collection (Croatia Records, 2014)
Obzirom da je u zadnjih godinu dana velika pomama kod izdavača za izdavanjem EP-a, Croatia Records je povukla sjajan potez i iz svoje (pre)bogate arhive izvukla EP naslove tadašnjih začetnika rock scene. Devet EP-a u vinilnoj replici lijepo su obučeni u jedan box set, uz koji je ponudila knjižicu u kojoj možete pročitati sve o prvim koracima najveće diskografske kuće ovih prostora, još od dvadesetih godina prošlog stoljeća.
U box setu su u najvećoj mjeri zastupljeni zagrebački izvođači Zlatni akordi, Delfini, Grupa 220, Perica i Roboti, jedini geografski izuzetak su koparski Kameleoni. I svi naslovi osim jednog (drugi EP Kameleona) izdani su 1967. godine. Većim dijelom to su prvi mini albumi ovih grupa, kojim se malo pomalo na tadašnjim plesnjacima zahuktavala rock scena. U Zagrebu je te 1967. u Studenskom centru održan II Festival VIS-ova, kojem je prethodio Festival beat muzike, a nastavio ga je Festival jugoslavenske pop muzike s velikim koncertima na Šalati. Autorske pjesme tad su bile u začecima, pa se može naći jako puno obrada, od kojih su neke prepjevane, a neke su ostale netaknute na izvornom engleskom. Koji god VIS izabrali, naći ćete bar jednu pjesmu na koju ćete se zakačiti, iako tekstovi posebno iz današnje perspektive imaju naivan istup. Ali prije skoro pedeset godina, to je bilo nešto novo i svježe. Iznenađuje i koliko su bili usvirani i koliko su identično tadašnji izvođači skidali svoje heroje.
Pjesme koje su iz tog perioda obrađivane najviše pripadaju britanskoj sceni, grupama The Who, Kinks, Them, Stonesi i Beatlesi. Nisam pri pisanju teksta bio siguran dal da svaki od ovih mini albuma zasebno recenziram, ali odustao sam od te ideje, jer bi sam osvrt bio predugačak a pedeset godina kasnije i nepotreban. Naravno da treba izdvojiti one koji su radili autorsku glazbu, poput Grupe 220, Ivice Percla, tad poznatijeg kao Perica i Kameleona. Ima i prvih upliva psihodelije i progresivnog zvuka, kao što se može čuti u tradicionalnoj "Kaleš Bre Anđo", koju su zagrebački (postojali su i splitski) Delfini totalno izokrenuli. Najpoznatiji EP-i su prva dva Grupe 220, Osmijeh i Kad bih bio Petar Pan kojima su pokazali cijeloj jugoslovenskoj sceni snagu autorskih pjesama, a glavnog protagonista grupe, Dragu Mlinarca, u trenu učinili najvećom i apsolutno besmrtnom ikonom pop kulture. Bilo je tu još velikih imena; Nikola Sarapa (jedan od utemeljitelja ViS-a Zlatni akordi i VIS-a Delfini), jednako sjajan gitarist i reproduktor Hendrixovih solaža, basist Zlatko Miksić - Fuma koji je svirao i na prve tri ploče Parnog Valjka, te Davor Štern, čije se ime puno kasnije vezalo temama nevezanim uz rock kulturu.
Naravno da ovaj box set ima nekih propusta, jer vjerujem da se u boxu moglo naći prostora za prve mini albume beogradskih Crnih bisera ili niških Daltona, jer su i jedni i drugi svoje EP-e izdali iste 1967. godine za Jugoton, a isto vrijedi i za posljednji mini album beogradskih Zlatnih dečaka. A obzirom da je box set s trećim EP-em Kameleona Sunny cry načeo i 1968. godinu, bilo bi lijepo da se u škatuli našao i jedini EP riječkih Uragana.
Sve u svemu, ovo je samo kratki presjek začetka rock glazbe koja je kasnije evoluirala u nešto puno ozbiljnije. Raduje što Croatia Records ima sluha za ovakve poduhvate, a koji, nadam se, neće završiti ovim box setom. Imena kao što su Time, Korni grupa, Smak, Bijelo dugme ili Pop mašina možda ne bi značila apsolutno ništa, da ovi, i još neki klinci s beogradske i sarajevske scene u prvoj polovici šezdesetih, nisu uzeli instrumente u ruke i svladali prve akorde i solaže.