Cirka godinu i pol dana nakon prvijenca "
Flet lajn" objavljena je i druga zbirka poezije u kojoj se Nina ponovno obrušava na ljubavne jade i čemere inteligentnim konstrukcijama kroz relativno kraćih 44 pjesama. Osnovna osobina srži je disfunkcionalna veza odnosa koji sakrivaju i otkrivaju melodramatičnost s mnogo detalja koji se preslikavaju iz intimnih iskustava poput 'found footage' poezije, odnosno, pravilnije filmskog podžanra koji je sniman dokumentaristički, uglavnom tehnikom subjektivne kamere u kome se stiče dojam nečijeg privatnog zapisa, a taj obično biva izvučen na vidjelo tek nakon smrti njegovog autora.
No, Nina je itekako živa, ali glavna tema je ta koja neprestano zamire kroz slutnje međusobnog udaljavanja i nerazumijevanja u bespomoćnoj potrebi da se zaštiti od surove realnosti pretvarajući se da je naoko sve normalno i pozitivno dok se ustvari dešavaju nimalo prijatne stvari. Osobne katastrofe 'leta bez krila', onog trenutka kada je teško procjeniti točku u kojoj 'završava pad, a počinje let', onog momenta kada emotivne poteškoće dosegnu paradoksni zaplet s gro scena i sličica što odu u lucidnost, kada se osjeća fluktacija pogrešnog puta što vodi u osobni poraz, pa čak i zastrašujuće predznake horrora poput vizije plesa pored groba u rasparanom kombineu.
Ona se često zatiče kroz vlastite monologe u stihovima pisanim obostrano: osim što prenosi, ajde da žargonski kažem 'snima' vlastite riječi, tako isto bilježi riječi partnera što je obično u poziciji 'zaraćene' strane ostavljajući sofisticirani dojam što aludira na LGBT poetiku ('
ali kujo, nikada više nećeš ući, "
19F"). Samim time, ona istovremeno pristupa i samokritično, katkad optužujuće i demoralizirajuće pozicioniravši se u milje kojeg odlično poznaje - u ljubav gdje postoje skrivene, mračne strane kojima vladaju neki posve drugačiji principi i sustavi vrijednosti. Jer, mnogo toga što bi bilo idealno, u ljubavi često vrlo lako biva odbačeno u praktičnoj primjeni: njene slike su veoma dirljive i životopisne stvarajući bolnu i iskrenu atmosferu na pepelu izgorjelih emocija iz kojih često vreba želja za osvetom ili barem fiktivnim urokom ('
na grobu ćemo ti plesati', "
Jane Doe Baby"). Njene (ne)očekivane dramaturške kontekstualizacije kroz mnogo pjesama skončavaju čudnovatim finišima, a pet-šest kantautora ih je već ranije uglazbilo na albumu "
Nije važno"
http://terapija.net/mjuzik.asp?ID=23766 sublimirajući njene stihove u vlastite interpretacije.
Odnosno, pred nama je vrla pjesnikinja koja se već s drugom zbirkom posve otvorila u svojim horizontima najavljujući plodan izvornik što nesumnjivo teži ka originalnosti ne okupirajući se kurentnim poetskim postmodernističkim rakursom. Pomalo čudnovatih nazora od pjesme do pjesme, spretno vrluda između sanjarenja i realnosti s ponekim okrutnijim efektom zarivanja barem noktiju u neki vitalniji dio dojučerašnje ljubavi. Jer ono što je razoreno i slomljeno, teško se može popraviti i vratiti u prvobitnu situaciju. "Br(OK)en" je stoga i vrsno lingvistički uklopljeno poetsko zdanje koje ima svojih zamki, a to je po svemu sudeći glavna odlika Nine da se ne može sa sigurnošću predvidjeti tok njenih stihova, a samim time i makar hipotetizirati njen idući korak.
horvi // 28/09/2017