Drugo književno djelo "Samski dom" (hrv: ustanova za beskućnike) celjskog Actooona kratki je potresni romančić koji prikazuje bezizlaznost, beznađe i dno dna alkoholnog ovisnika.
Vođen na autobiografskim osnovama (osobno znam da je dobar dio istina, ako ne i sve), autor prikazuje grozomoran život glavnog junaka koji živi u neprestanom kompromisu između pretjeranog i hedonistički pogubnog pijančevanja, apstinencije i hipohonderskog straha od zatajenja jetre. Sticajem okolnosti je izgubio poštovanje porodice i roditelja, te je bio prisiljen potražiti utočište u domu za beskućnike gdje susreće različite likove - mahom osobe koje su se našle također na rubu egzistencije. Kroz priču, glavni lik jezdi po birtijama uglavnom bez kinte u džepu, susreće mnoge šank kolege, te se na dovitljive načine dokopava pijače bez obzira bilo to 'močno žganje', piva, vino ili bilo kakav drugi destilat. Samo da je alkohol. Fabula obuhvaća i nekolicinu tvrđih eksplicitnih porno scena, zatim sentimentalnih isjećaka povrataka u djetinjstvo sa zastrašujućim otkrićem ne tako davne povijesti celjskog kvarta Lava gdje se preselio s roditeljima kada je imao nepunih 10 godina, no sam tok radnje se neprestano vraća u samski dom kojeg predstavlja gotovo kao mrtvačnicu iz koje nema izlaza. Jedini izlaz je onaj dva-tri metra ispod zemlje kojeg paralelno prikazuje sa grobilištima nađenim u Lavi u kojima je streljano, pogubljeno i zakopano tko zna koliko tisuća, za bivši komunistički sistem, nepodobnih osoba nakon završetka 2. svjetskog rata...
Njegove avanture ispričane su posve jednostavnim i razumljivim riječnikom (na slovenskom jeziku), a u njima osim likova iz samskog doma nailazi se na također spodobe sa same margine života - alkoholičare, narkomane, različite persone sumnjive prošlosti, ali i intelektualce, glazbenike, medicinske djelatnike, te sasvim obične ljude koji su igrom prilika uvućeni u radnju.
Osnova romana vrti se u stalnom krugu - od neprijateljski nastrojenih stanovnika samskog doma preko birtija i privatnih kuća, tako da nema nikakve jasne poruke. "Samski dom" je kao djelo ustvari realističan prikaz prečesto i morbidnih događaja punih strahova, a i povremenih varljivih, kratkotrajnih oduševljenja, crnog humora, otvorenih strahova, te mada nema poetsku crtu, vrlo je blizak nekim surovim crticama pjesama Goribora.
horvi // 22/06/2012