Mrtovi albumi su redovito vrlo slični, a svaki puta drugačiji. Sličnost ih veže sa zvukom i stilom, te istraživačkim eksperimentiranjem sa svime i svačime od korištenja kojekakvog priručnog instrumentarija, sofisticirane tehnike do elektronskih procesora i programa, elem drugačije od matičnog benda dreDDup s kojim je jedina stilska poveznica industrial, ali dvojakog tipa. Mrt je ustvari onaj izvorni ekspresionistički oldschool otvoren za spomenuti eksperimentalni poriv u kome nema nikakvih određenih pravila, to jest, pravilo jeste da se zaobilaze sva moguća pravila što daje široku slobodu ovim autorima.
Prije dvije godine objavili su kompilaciju "Fiftn" povodom 15. godišnjice rada sa čak 20 numera iz različitih perioda sa zanimljivim odabirom danas nekih zaboravljenih bisera, a na ovome 11. studijskom albumu donose intrigantni zvučni kolaž od 40-ak minuta bogatog dark ambient drone noise industriala koji je tek mjestimice plesno raspoloživ, ali u sasvim oprečnom aspektu. Prije svega, naslov "Kerrang" upućuje na paralelnu uporabu termina 'imitacija' u svrhu artističkog dizajna koji je s jedne strane namjenski materijal za dokumentarni film "Novosadsko sećanje" (Novi Sad Rememberance) Aleksandra Reljića o velikoj tragediji, genocidu mađarske fašističke vojske tokom Drugog svjetskog rata 1942. kada su hodali po ulicama nabrajajući imena etnički neprikladnih porodica koje su kompletno morale izaći na ulice, skinuti se u donji veš, poskidati sav nakit, a kada su ih postreljali, bacali su ih u Dunav. Još nisam uspio pogledati film (samo trailer na youtube), no nimalo ne sumnjam da je riječ o potresnom materijalu od 77 minuta s nekim kontraverznim dilemama oko žrtava i počinitelja jer zna se dobro kako se historija neprekidno prekrojava zavisno od sistema, vlade i političkih prilika.
U tu svrhu ovdje je priloženo 5 komada što idu preskokce, to jest nisu poredani nekom racionalnom kronologijom nego onako kako je autor poželio dočarati kompletan koncept počevši od mračnog ambijentalnog drone uvodnika "Under" korištenjem konkretne glazbe i udaljenih 'nijemih vokala', da bi treći "Red snow" i četvrti "Lady of the lake" već samim svojim naslovima aludirali na specifičnost teške i mučne historijske ostavštine zaglušujućim horror scenama oivičenih noiseom s prizvukom neo-classical medikamenata dosegnuvši i senzibilitet čuvenog Peter Gabrielovog soundtracka "Passion" za film "The Last Temptation of Christ" iz 1989. Od ranije poznati singl "UnDr Acc" se ovdje idealno poklapa s hladnoćom i ledenim ambijentom, te je kao peti komad tog soundtracka katarzičan "Vod" s imitacijom vojničkog marširanja i zloslutnih semantičkih naracija kao da se tu negdje čuje i duh pokojnog Genesis P-Orridgea. Odlično pogođeno, nema što.
Ostatak materijala su relativno dobro znani Mrt performansi počevši od teatralnog "Ozorra" koji pak pokazuje vrlo sličan soundtrack uron u drone melodičnost s tromim štropotima poput dub manipulacija, a onda slijedi niz raznolikih tema stvaranih još nakon onog odličnog, prethodnog albuma "Urwell" realiziranog pred konac 2019. Tu ima zaista svačega u drskoj razbijačini "Goggo" na pragovima ranih Throbbing Gristle i pokojnog Stefana Joela Weissea iliti Z'ev-a, pa malo psihodeličnog plesnjaka naslovnjače "Kerrang" ko' da je iskočio još jedan nedavni pokojnik Mark Stewart (The Pop Group, umro 21/04/2023) u poznatim fade-in/ fade-out vokalizacijama s nepravilnim industrial brundanjima i nekim neočekivanim eksplozijama. Neki komadi uvedu u plesnu ritmiku poput "Ozz"i "RRRR", ali odu toliko daleko u polu-brutalnu ekspresiju da na neki dance poriv jednostavno treba zaboraviti.
Najbolji komadi su po meni psihodelični progressive drone "Argye" od 7 i pol minuta grgljavog spoken-worda, ali uistinu ne bih znao razabrati fabulu, onomad ko' što je Attila Csihar (Mayhem) gostovao na turneji Sun O))) www.terapija.net/koncert.asp?ID=7310 što sam doživio u zagrebačkom Teatru &TD 28/10/2009, sve to ima i određeni naboj nekadašnjih glasovnih finesa Milana Frasa, frontmena Laibacha, a tu se nema što posebno filozofirati jer je riječ o atmosferi između kakofonije, sablasne tišine i masivnog napada, da bi se situacija iznenada smirila u prozračnom lebdenju "Art Limm" poput dream-pop romantike u nekoj udaljenoj svemirskoj destinaciji i okončala kroz još jedan masivniji drone teror "Doodd" od 6 i pol minuta iskrivljenog dijapazona čudnovato poredanih zvučnih slojeva što ostavljaju dojam kao da nisu s ovog planeta. Ma jesu, samo je autorska vještina i originalnost toliko intenzivna ne dopuštajući trendovima i bilo kakvim pop tendencijama da pomrse bilo kakav kompozitorski ekspresionizam.
Ponešto od ovog navedenog se može vidjeti i čuti na priloženoj živoj video snimci njihovog koncerta u mostarskom OKC Abrašević održanog 10/02/2024 kada su načarobirali pola sata kontinuiranog drone mračnjaštva, onako kako bi još jedan pokojnik rekao (Nevenko Krznarić - Maradona, svima poznat kao predsjednik udruge Zagrebački bokci, kod moje babe u Đurđevcu stanovaše sredinom 80-ih godina prošlog stoljeća), a rekao je 'kaj mi to puštaš neki zagrebački bijenale?' prilikom mojeg rada kao DJ u klubu Podravac u Virju, negdje 1993. gdje sam si u pauzama konobarenja prije podne znao za dušu pustiti Karl-Heinz Stockhausena. Na svu sreću, današnja je tehnologija toliko fleksibilna da odavno više nisu potrebne sve one gvožđurije, predmeti i alati koje su nekoć rabili Z'ev, SPK i Einsturzende Neubauten. Sada je ovakvu muziku daleko lakše komponirati i uživo interpretirati s istim intenzitetom, užitkom i naravno, napadom na centralni nervni sistem. Pogodili ste, ovo je novo remek-djelo Mrta, naravno, samo za odabrane.
Naslovi: 1.Under, 2.Ozorra, 3.Red snow, 4.Lady of the lake, 5.Goggo, 6.Kerrang, 7.Ozz, 8.UnDr Acc, 9.Argye, 10.RRRR, 11.Vod, 12.Atr Limm, 13.Doodd