SORDIDE: Hier Déjà Mort (Throatruiner Records, 2019)
Iz Normandije (grad Rouen) pristiže još jedan opaki bend Throatruiner Records ergele koji je među rjeđima što se koristi materinjim francuskim jezikom. Startali su 2014. prozvavši se u stilu očajno bijesnog Molièrovog leksika 'nit imena, nit zastave' kad je kritizirao tradicionalne običaje i navike kroz pronicljivi humor, no u doslovnom prijevodu 'sordide' je pridjev što ima nekoliko značenja - gadan, prljav, gnusan, odvratan, ružan… a kruže priče da su prvih godina održavali mahnito energične koncerte isključivo po vlažnim podrumima i squatovima, te da su odbijali nastupati u konvencionalnim klubovima.
Uz prva dva albuma "La France A Peur" i "Fuir La Lumière" što su, interesantno, oba objavljena 2016., imaju i jedno split EP izdanje s također francuskim bendom Satan (2017); na svima su se jasno deklarirali kroz black metal second-wave generacije 90-ih, no dalo se naslutiti i drugačijih elemenata koji su na ovome trećem albumu daleko uočljiviji. Još ranije se moglo čuti ponešto punk-hardcorea, a ovdje je taj faktor dopunjen i sa sludge frakcijama kroz dvije znatno tromije pjesme "Le Cadavre Ou L'Offrande" i "Carpace" što začudo, završava u fade-outu. Postavu od početka čine 3N - Nehluj (gitara), Nebehn (bas) i Nemri (bubnjevi); svi odreda su i vokalisti u žustrim mračnim growlovima i vriskovima s gromkim pratećim navalama, a većinom baziraju svirku na iskonskim parametrima sirovog blacka s blastbeatovima, ali bez tehnički ušminkanih triggera, duplih pedala i produkcijski popeglanih prostornih dubina.
Tek malecko iznenađenje jesu kratki uvodni instrumentali "Prélude" i završni "Postlude" sa staccatima klavira i gitare, ali to ne treba bitno shvatiti pod nužno sastavni dio kad im je konkretan dio od 4-5 pjesama goropadno usklađen bijesan napad na glazbala od kojih je najprijepornija bas gitara svojom izdvojenošću u ponekim momentima što se u blacku one starije sorte rijetko uočavalo: nosi melodiju ritmova brundanjem i 'pletenjem', osobito u naslovnoj "Hier Déjà Mort" s najenergičnijom tutnjavom od 7 punih minuta morbidnih mrakova. Gitara šiba raznoliko fiksirane riffove, čak i raznorazne intervencije, a aranžmani često znaju od urnebesnih galopa odšetati u laganije i atmosferičnije dionice poput "La chute" ili "La Peur Du Noir" čiji frenetičan početak niti malo ne sugerira na posve trom završetak. Onih spomenutih hardcore-punk korijena osjeća se tu i tamo, ponajviše u "La Saveur De La Fièvre".
Ovih 40 minuta nije vrh vrhova žanra, a niti ne podstiče na neke znatnije inovacije, pa unatoč tome ipak ima zavidnu moć magije da i bez nekih drastičnijih zahvata, pogotovo teatralnijih kakvima su skloni izvođači u posljednjih desetak-petnaestak sezona turbulentno uvuče ciljanu publiku u opscene premise ka životu, pesimističkim stavovima i eksplicitno/ implicitne provokacije istinskog bijesa u vremenima modernog apsurda. Valja istaknuti da naslov albuma dovoljno govori - 'mrtav još jučer'.
Naslovi: 1.Prélude, 2.La Peur Du Noir, 3.Hier Déjà Mort, 4.Le Cadavre Ou L'Offrande, 5.La Chute, 6.Carapace, 7.La Saveur De La Fièvre, 8.Postlude