S Innova Recordings redovito se dobivaju intrigantne porcije moderne glazbene klasike, pa evo, jedna od takovih je i ovaj, službeno drugi po redu solistički album osebujne sopranistice kineskog porijekla stacionirane u Baltimoru. U ne dugačkoj karijeri već je uspjela interpretirati mnoge velikane poput Monteverdia, Bacha, Berga, Poulenca, a imala je i opernih rola u Verdijevom "Rigolettu", Handelovom "Tamerlanu" i k tome učestvovala na snimkama mnogih značajnih djela poput Pergolesijevog "Stabat Mater", no svakako je najpoznatija sa znamenitom interpretacijom prvog pravog, vlastitog debi albuma "Black Untitled" na kome je Ensemble Klang uglazbio djelo
Michael Herscha, kompozitora o kome smo već ranije pisali na ovim stranicama prilikom albuma "The Sudden Pianist"
http://terapija.net/mjuzik.asp?ID=17652 iz 2013. Također je znana i kao fantastična vokalistica monodrame "On the Threshold of Winter" istog kompozitora.
Michael Hersch je također kompozitor i dobrog dijela ovog albuma, točnije njegove dvije trećine skladavši elegantni komorni zahvat od 12 koncepcijski povezanih komada za violu, klarinet i rog. Istina, ovakva instrumentalistička kombinacija je vrlo rijetka, a samim time i pozamašno zahtjevna s obzirom na dva duhača instrumenta i njihovu koncentraciju na pola sata uzastopne svirke. Zato je partiturama unio praznog hoda u kome se duhači naizmjence odmaraju stvarajući od takta do takta dijelove tišine izabravši za libreto poeziju Danteovog "Čistilišta" i Ezra Poundovog "Cantosa" ispredajući melankolično-tugaljivu priču o mučnom putovanju kroz sjenovite šume popraćene naletima grabežljivih ptica. U svemu tome je kohezija ovakve slojevite instrumentalizacije s potrebitom tišinom za predahe i ekspresivnom soprano vokalizacijom poput neke moderne opere čarobno iskustvo puno gipkih kretnji i postepenih dramatizacija postavljenih u kontekst raspoloženja odabrane lirike.
Prvi dio albuma od nepunih 20 minuta pripada djelu "
Philomel" iz 1964. Miltona Babbita, također dobro poznatog moderniste koji je za ovu prigodu dao kompletnu zvučnu kulisu snimljenu još daleke 1957. na sinetizatoru zvuka u elektronskom glazbenom centru Columbia - Princeton, a pomalo je teško povjerovati, sve ovo zvuči kao da je netom snimljeno na najsuvremeniju kibernetičku i laptop programiranu aparaturu. Ovdje je tekst napisao John Hollander protežući rimskog poetu Ovidija, njegovu dramu "Metamorfoze" što korijene originalno vuće iz grčke mitologije, a radnja se svodi na bizarne dogodovštine u kojima se između ostalog dešava silovanje i transformacija glavnog lika u slavuja.
Uz cd je priložena i pozamašno debela knjižica s gotovo svim detaljima o nastanku ovog albuma, te, dakako, sadrži i kompletan libreto, a album bi se komotno mogao smjestiti na idealno mjesto kada su potrebne one prilike da se jednostavno 'odlijepi' mozak i duša u dubinu artističkih inovacija sa željom ka užitku spontane i neopterećene ekspresije u višesmjernim relacijama. Svakako provjeriti i slušati, samo slušati...
Naslovi: 1.Milton Babbitt Philomel, 2.-13.Milton Hersch - a breath upwards
ocjena albuma [1-10]: 9
horvi // 11/06/2018