GUTTERSKULL: Coldness of the Bunker (d.i.y./ bandcamp/ Doomtown Records/ Olden Sonorities, 2021)
Objavljen kao d.i.y. materijal na bandcampu koncem 2020., ovih dana je i zvanično kasetno izdanje za Doomtown Records mrak noći ugledalo ovo izdanje plodnog požeškog Kktz-a kojeg se unazad tri i pol decenije moglo pronaći pod raznim imenima od Gruuthaagy o kome smo davno pisali (www.terapija.net/njuz.asp?ID=2584), Profanum Vulgaris, Dislike, Antitude, Beer System, Fight Back www.terapija.net/koncert.asp?ID=23257, Heqet, Nonsense www.terapija.net/mjuzik.asp?ID=13514, Senseless, T.R.B.U.H., The Grrolly Pop do još uvijek aktivnih paralelnih projekata Talog www.terapija.net/mjuzik.asp?ID=24494, Grievous Obscuration i Tenebrositas. A lik je prošao kroz svakojake žanrove i stilove noisea, rocka, industriala, dark ambienta, cybergrinda, dronea, thrasha, crusta, hardcorea, klasičnog punka i metala sve do sirovog black metala kojeg na ovome drugom albumu od ukupno 4 izdanja Gutterskull hobla po starom sistemu oneman benda odsviravši sve što se može, dakako prikladno kombinirajući uz sirove riffove energičan punk, točnije D-Beat izbjegavajući bilo kakve blastbeatove.
Nepotrebno je stoga analizirati ima li ovaj kreativac inspiracije u hladnoći bunkera opisujući kroz svega 13 minuta u britkih 14 pjesama ratne užase kao metafore svjetskog armagedona gdje je jedini cilj uništavanje mrskog neprijatelja, no s kakvim arsenalom i municijom raspolaže, to je već drugi par rukava. A reklo bi se, barata samo m-48 bez ijedne granate, onako strateški partizanski i gerilski kao što se u principu i dobivaju ratovi pronicljivom taktikom i trikovima dokazanim bezbroj puta ne samo od 2. Svjetskog rata, Koreje i Vjetnama, već i kurentnih zbivanja u Afganistanu.
Pjesme su vrlo kratke uz uvodni izuzetak "Final death raid" od skoro 2 minute gdje se odmah kristalizira taj sirovi spoj blacka i punka s potisnutim crust vokalom bačenim u pozadinu, a koga zanima, pronaći će kompletne tekstove na bandcamp stranici. Kako nema blastbeatova, solaža, staccata i nekih drugih zahvata, varijacije jednostavnih riffova i ritmova su neznatne; gotovo svaka pjesma nalikuje jedna drugoj i u tome je poanta tog primalnog napada koji bi se nekoć u dječjim slikovnicama i pričama jezgrovito mogao prikazati kroz igru praćkom, no kako su došla daleko smušenija vremena mnogih ograničenja da i bezazlene dječje igračke za razbijanje prozora i eventualnih 'skidanja' vrabaca i golubova postaju oružja, sva silina ovakve usporedbe ima adekvatno zaleđe što bi pred samo nekih 20-ak godina djelovalo komično i pomalo uvredljivo za 'core' izvođača.
Basovi su također nezamjetni, ali ih ima u produkcijskom aspektu doprinjevši samoj sirovosti zvuka uz dostatnu, no ne i pretjerano ispoljenu agresiju tako da ovaj rad svojom kratkoćom opravdano usaglašava iskonske žanrovske i stilske smjernice s potrebnom katarzom. A da je dulji, ne bi bilo dobro: vjerojatno bi se pretvorio u serijal nezgrapne dosade. Ovako je sasvim ok.
Naslovi: 1.Final death raid, 2.In agony, 3.Lifeless and beautiful, 4.Crucial assault, 5.Masshell prophet, 6.Cruelties, 7.Burnt earth, 8.Curtain of fire, 9.Die alone, 10.Land of the damned, 11.Coldness of the bunker, 12.No one survives, 13.This is apocalypse, 14.After defeat