IN FLAMES: Meet Your Maker, EP (Nuclear Blast, 2023)
Možda je ovaj EP marketinški (ne)uračunljiv potez. Tja, radeći na novome, 14. studijskom albumu, ovi legendarni pioniri melodičnog deatha s kojime odavno više nemaju nikakve osobite poveznice realizirali su tokom 2022. nekoliko najavnih singlova s pratećim video spotovima. I to bi za fanove, te nešto širu audijenciju bilo OK s one strane da ih morate tražiti po youtube ako vam algoritam ne sugerira, pa se kasnije, kada album izađe, svako malo vratite na njih.
Međutim, evo, ovdje su sabrani svi ti singlovi, njih 5 što je već polovica materijala, tako da preuranjeno otkrivaju sadržaj u onome aspektu da se skoro već sve može naslutiti, a shodno tome, ono iščekivanje i napetost mogućeg iznenađenja nekako nestaje. No, to ne znači da je pred nama nesuvisla zbirka: prvo je objavljen singl "State of slow decay", najbrži komad što još tu i tamo percipira melodični death u kratkim riffovima i minijaturnim solažama, sasvim solidno za staru armadu koja se sa sjetom prisjeća onih radova iz 90-ih. Eh, da, nema već dosta dugo nikoga iz one izvorne postave debi albuma "Lunar Strain" (1994), a bespotrebno je pričati kako je tekla metamorfoza iz deatha ka konvencionalnom stilu. Danas se smatra da sviraju alternativni metal, no drugačiji je od standardnih predstavnika nadahnutih s Faith No More, Korn, Mushroomhead ili Slipknot.
Jedna od novina jest da imaju i novog gitaristu Chrisa Brodericka iz Megadeth, za početak samo kao pridruženog člana za koncerte; još nije poznato da li je učestvovao u ovim sessionima, posebice na dvije naslovne teme "Foregone" razdvojene na 'part 1' & 'part 2'. Prvi dio je u groove topotu bliskih riff tehnika NWOTBHM (središnji dio znatno usporava), a drugi dio ima spomenute 'alter' medikamente protežirajući čak i 'gain legata razmekšavši zvuk prema 'pop' afinitetima s efektima vokala preko distorzije/ megafona, kao i sladunjava zborska višeglasja, dok se sam frontman Anders Friden na trenutke pretvara u one simptomatične 'boy' glasiće, ali na sreću ne uranja preduboko u patetičan 'clean' cvilež ostavši dostatno udaljen od trivijalnih štoseva.
"The great deceiver" ispočetka dođe kao thrash klasik, no vrlo brzo se preobražava u umjereni tempo stupnjevanjem melodija i oktava, nimalo loše s dva lagana breaka o 'vatrenom nebu' u zaraznom refrenu. Naposljetku, glavni singl "Meet your maker" goropadno češe uvodne blastbeatove korespondirajući ih u sustavnim epizodama alter/nu-metala držeći prodiku o upoznavanju stvoritelja na finišu životne serije, kraja maškarade sa zadnjim riječima koje bi trebale biti nešto smisleno. Jer, pogađate, u tom pulsirajućem izdanju snage i bijesa, ne samo pjesma, već i kompletan koncept je postavljen na očaj i frustraciju što donosi kaotična distopija društva nakon pandemije. Vrijeme leti... 10. veljača je dan za izlazak albuma "Foregone".
Naslovi: 1.Meet your maker, 2.Foregone, pt. 2, 3.Foregone, pt. 1, 4.The great deciever, 5.State of slow decay