VASKO ATANASOVSKI: The best of (Croatia Records, 2014)
Kompilacija jednostavno nazvana The best of, skup je pjesmama Vaska Atanasosovskog, slovenskog flautista i saksofonista. U proteklih petnaest godina on je natukao čak dvanaest albuma, od kojih je presjek s većine njih zastupljen na cd-u. Kroz svoju karijeru Vasko je surađivao je s raznim glazbenicima pa su se na popisu našli: Tommy Emmanuel, Marc Ribot, Michel Godard, Krunoslav Levačić, Tamara Obrovac i još mnogi za koje ćete saznati kroz booklet albuma. Na ovoj kompilaciji zastupljene su kompozicije sa sedam albuma, gdje Vaskova glazba putuje od uvjetno rečeno standardnih rock obrazaca do etno folk motiva isprepletenih s jazzom.
Najviše pjesama za kompilaciju uzeto je s albuma Feel koji je Vasko sa svojim trijom (tu su još Dejan Lapanja, el. gitara i Marjan Stanić, bubnjevi) snimio 2013. godine. Kroz te pjesme pjesme provlači se progresivna rokerska crta koju trio diše. Dejanova gitara je čista, bez nekih doticaja distorziranih efekata. U trenucima kad Atanasovski preuzima vokalne dionice, gitara i bubanj su standardna ritam sekcija, a čim krene puhačka solo dionica i ritam sekcija se oslobodi. "I've hated you" recimo vuče na Iggy Popa iz faze hitova s albuma Brick by brick, dok su "Baby" i "Nema više ničeg", primarno zbog gitarističkih dijelova, preuzeti iz Hendrixove škole. Neke od pjesama su na engleskom, neke na jeziku ovog govornog područja, a Vasko se kao vokal u oba smjera dobro snalazi. Pjesme kojima je na ovom "best ofu" zastupljen album Come to me imaju sličan đir onom kojim je Štulić ocrtao Balegare.
Zanimljiviji i veći dio albuma je autorov etno potpis. Tu koketira s glazbenicima iz drugih sastava, pa ga možemo čuti s ritam sekcijom Tamare Obrovac, Žigom i Krunom u "Attic dance - part 5", i iz drugih država, slovensko-talijanska-mađarska kombinacija krasi pjesmu "Toplota tvoje duše". U tim pjesama njegovo sviranje nije toliko rokerski progresivno, već se služi motivima klezmera i etno jazz glazbe, bliske Rabih Abou-Khalilu. Ono u čemu je Vasko jak je ton njegova instrumenta (i saksa i flaute) koji se sjajno prilagođava šarenolikom opusu ove kompilacije, a u kompozicijama gdje su etno motivi u prvom planu, glazbenicima dozvoljava da se upuste u solo dionice, a oni to vraćaju jednako uspješno.
Jedna od šarenijih glazbenih kompilacija, gdje je autor suprostavio dvije struje. Ali kako kaže jedan od zakona u elektrotehnici, zbroj struja koji uđe u čvor jednak je onim koje izađu. I sve te struje pokazuju tko je Vasko Atanasovski. Tekstualno album nema onu dubinu, ali kod ovog autora to i nije toliko bitno. Glazba je njemu kamen temeljac, dok su mu tekstovi samo mali dodatak.