PINIOL: Bran Coucou (Dur et Doux/ L'Autre/ Inouie Distribution/ Five Roses Press, 2018)
Ovo bi bilo jako zanimljivo za vidjeti. Kažu oni koji su gledali ovaj 7-člani bend što radi na relaciji Lyon - Saint Etienne da im se činilo kako vide dvostruko. Oni su naime, posloženi na pozornici u dvije ekipe: s lijeve strane su bubnjar, klavijaturist, basist i gitarist, a s desne bubnjar, basist i gitarist. I svi sviraju istovremeno kao dva benda jer i jesu dva benda. Jedan je Poil, a dugi Ni, a kada zajedno nastupaju tada se zovu PinioL, no da bi potpuno shvatili to ime, potrebno je poznavati francuski sleng što nimalo nije teško, zar ne?
PinioL 2018.
Poil je bend iz Lyona s poduljim dosjeom što seže još u polovicu prošle decenije. Imaju 4 albuma (prvi su objavili 2008.) i rade kao trojac, a Ni su kvartet iz Saint Etienna s 2 EP-ija i jednim albumom. Oba benda su otprilike stiliski ujednačena u sprezi mathrocka/ mathcorea/ progressive rocka, funka i jazza s noise elementima, a u ovoj zajedničkoj kombinaciji upravo spajaju sve te elemente u fuziju svega i svačega. Zanimljivo je to da premda sviraju istovremeno kao dva benda iste kompozicije, itekako se osjeti prisustvo dva različita bubnjara, dva različita gitarista i dva različita bas tretmana. Svi se nadopunjuju pokazujući snažnu kreativnost koliko 7 duša sa 7 različitih opservacija mogu uroniti kao prošireni orkestar u jednu zajedničku temu.
Već u uvodnoj, jednoj od najduljih pjesama "Pilon bran coucou" (14 minuta) šire karakteristike krautrocka sa zaraznim plesnim tempom uz obilje math rock/noise referenci i čudnim, vrlo uvrnutim vokalima na nekom, očito izmišljenom jeziku koji služi samo u semantičkoj funkciji. No, ako me sluh ne vara, ima ponekih sitnih stihova otjevanih i na francuskom. Posebno su zanimljive pjesme u kojima su dvije kompaktne bas gitare poput "Pogne" u kojoj nitko nikome ne smeta, a niti ne otima prostor razvijajući i skladan jazz kontrapunkt s atmosferičnim intervalima. Pjevani dio dolazi tek pred sam kraj. Najkraća "Mimolle" je prava math škola virtuoznosti, a ubjedljivo najdulja "Shô Shin" (gotovo 15 minuta) jezdi po tromijem, no ne i zvučno mekšem teritoriju; jedna je od najkompleksnijih svirki s hip-hop scratchevima i vokalizacijama u isprekidanim intervalima, a kako album odmiče s još naredne 3 teme, sve je uočljiviji i avangardno-eksperimentalni pristup u ovom cijelom poduhvatu što se osobito odnosi na "François 1er" i psihodeličnu "Kerberos" s noise eksplozijama.
Ovaj svakako duhoviti i otkačeni spoj iznimnih glazbenih tehničara i instrumentalista nikako ne može proći neprimjetno jer je, koliko mi je poznato unikatne prirode. Nitko se prije njih nije sjetio spojiti dva benda u jedan na kompaktnim osnovama s posve novim kompozicijama koje ovdje kroz gotovo 70 minuta materijala ima kinetičku osnovicu u furioznoj ekstazi od koje se teško može ostati ravnodušan.