Krenuti neopterećeno u kreiranje glazbe bez određeno zacrtanih i unaprijed pripremljenih stavova umije biti ponekad vrlo zanimljiv izazov. Ne samo u onome radnom stvarateljskom procesu, već i u konačnom ishodu. Evo, jedan od takvih primjera je i ovaj friški talijanski dvojac koji čak niti ne tvrdi da su bend u klasičnom smislu značenja. Počeli su 2014. radeći teško, između ostaloga svirajući i na ulici u posve ogoljenoj kombinaciji akustične gitare (
Francesco Tapparo) i bubnjeva (
Leonardo Ferrari), a kako su se nizale njihove autorske kompozicije u radni proces je uključena i električna gitara i bas.
"Raise" im je prvi album od svega pola sata na kome su satkali srž dosadašnjih kreacija predstavivši se kroz neobičnu smjesu svega i svačega, mahom ništa striktno definiranog, ali vrlo plesnog i ritmički pogodnog materijala utjelovljenog prije svega u alternativnu prizmu rocka s blues korijenima premda neke od kompozicija imaju i drugačije konotacije. Album otvara zvrkasto-raštelana "
Viareggio" na talijanskom koja sadrži i određene folk reference s kombinacijom akustične/ amplificirane gitare i laid-back podloge na synthu, a pomalo podsjeća na ranije radove The Cure iz prve polovice 80-ih poput recimo hitića "Caterpillar". Čak je i Tapparov vokal podosta amblematičan s referencama na Roberta Smitha, a koegzistencija aranžmanske rastrzanosti aludira i na Pavement.
"
Pills" je posve lagana psihodelična staccato tema na engleskom s bluesy atmosferom u kojoj se s tromom ritmikom naigrao Ferrari dodajući i jazzy elemente improvizacija. Pred sam konac pritisnuta je i žešća distorzija koja se nastavlja u riffoidnoj "
Iridel" na talijanskom. Ugođaj je garažnog rocka od čak 7 kompleksnih minuta s razdvojenim aranžmanom (drugi je akustični), a nije za ne spomenuti da je kroz album nadodano još nekoliko gitara u različitim varijantama, kao i zvukovi eksterijera koji doprinose kompletnom utisku žive svirke na ulici. "
Venerdi" izranja iz mračne disonantne atmosfere (bubnjevi su odlupani metlicama) gradeći bogatu strukturu gitarističkog tkanja, najkraća "
007" (instrumental) se, jasno, referira na James Bond teme s laganim prizvukom prigušenog surfa u vrlo brzoj komplementarnoj ritmici, a završna "
Ashuak" je ponovno raskrzana s motivima valcera, jazzy izleta i izvitoperenih Tapparovih vokala konfigurirajući najkompleksniji komad albuma.
Materijal im je kompletno prirodne naravi, sami kažu da su u tome podosta naivni jer streme u nepoznato. Žedni su života u emotivnim dimenzijama što se itekako osjeti, a zbog te neprijeporno nedefinirane žanrovsko-stilske karakteristike poniru u originalnost od koje se svašta može izroditi.
Naslovi: 1.Viareggio, 2.Pills, 3.Iridei, 4.Venerdi, 5.007 (instr.), 6.Ashuak
ocjena albuma [1-10]: 7
horvi // 25/08/2017