Da su i britanski mediji konačno shvatili kako dogovorene podvale poltronskih novinara o najboljem bendu sve manje interesiraju publiku dokazuje nagla silazna putanja popularnosti
Kele Okerekea i ekipe koji već čitavo desetljeće nemaju niti jedan hit, ne vrte se na radio programima, a posljednji album "
Hymns" (2016, UK no.12) je doživio katastrofalne kritike i još lošije ocjene. Neke su bile 3/10.
Vratiti se nakon 6 godina pauze i napraviti nešto značajno vrlo je teško jer Bloc Party izuzev početne furiozne revival post-punk/ dance-rock faze s nekoliko stilskih preobrazbi do konca prve decenije 21. stoljeća više ne drži vodu. Naprosto, ostali su u eklektičnosti debelo stagnirajući, a jedino što im može pomoći jesu dobronamjerne kritike uz egocentričan pijar koji i dalje na sav glas širi priču o čuvenom velikom bendu koji redovito eksperimentira u potrazi za novim i uzbudljivim teritorijima. Ma, to prolazi kod maloumnih i neinformiranih.
Bloc Party © 2022
Ovaj šesti studijski album se odavno čuo još od vremena Blondie, Ultravox s John Foxxom, Television, Teardrop Explodies, elem kasnih 70-ih post-punka i new-wavea s aluzijama prva dva albuma Japan, a jedina koliko-toliko olakotna okolnost jest pritajeno potištena, dakako glumatajuća lirika o mizantropiji, tjeskobi i teškom životu pandemijskog doba bez izlaska u klubove, na plesne podije i masovna druženja, a koji puta i nepovezana u insinuacijama vlastite ili tuđe paranoje i očaja. Okerekeovi tekstovi su prvi puta skliznuli iz intrigantnosti četvrtim radom "
Four" 2012. u pogrešan kolosijek pokušavajući smisliti nešto novo umjesto da je nastavio prevrtati samog sebe. Prisjetimo, izmišljao je likove s otrovnim scenarijima u suprotnosti satiri pretvorivši se u smiješne i neuvjerljive karikature ozbiljnih tema. Svijet im se promijenio, ah, ali oni svoj stil nisu. Ima uvodni energičan potencijal "
Day drinker" o alkosu kojeg je porodica navela na liječenje i "
Trap" s GO4 elanom, no nakon toga sav ostatak ulazi u srednji i umjereni tempo fokusirajući se na jeftine riffove i još prozirnije lirske štoseve s naglašenim refrenima, te specifično komercijalnom produkcijom
Nick Launaya koji svojim potpisom garantira tobožnju kvalitetu.
"
Callum is a snake" malčice je uronjena u d'n'b, "
Rough justice" o nadrealnoj vrsti kriminala s likovima koji su se pojavili niotkuda, drogirali vas i ujutro vam rekli da ste propalitet i "
By any means necessary" u r'n'b, "
The girls are fighting" u glam-rock, "
Of things yet to come" i "
If we get caught" u sentimentalno patetičan beskrvan new romantics, "
Sex magik" ima dašak trance-electra, "
In Situ" pak zbori o kriptovalutama toliko bizarno da iskače iz realnog konteksta, ali što god ovdje napravili činjenica jest da se od nekadašnje best titule nisu mrdnuli dalje od sjajnog debija "
Silent Alarm". Samo su mijenjali produkciju očajnički tragajući za tom mladenačkom spontanošću, energijom i entuzijazmom zakopavajući se sve dublje u misiji paljenja stare vatre toliko daleko da više ne mogu sakupiti suha drva niti dohvatiti šibice, kao zagubljeni u šumi šupljih skica s nejasnom vizurom kakve točno priče žele prenijeti njihove pjesme.
Naslovi: 1.Day drinker, 2.Traps, 3.You should know the truth, 4.Callum is a snake, 5.Rough justice, 6.The girls are fighting, 7.Of things yet to come, 8.Sex magik, 9.By any means necessery, 10.In Situ, 11.If we get caught, 12.12 the peace offering
ocjena albuma [1-10]: 5
horvi // 01/05/2022