Kao što i jest običaj kod Prism Quartet da godišnje isporuče po dva albuma, tako su nedugo mjesec dana nakon "The Singing Gobi Desert" isporučili novi "People's Emergency Center". Dio je sniman još 2011. godine i budući da je temu "Lyric" skladao njihov tenor saksofonist Matthew Levy, sačekali su neko vrijeme da osmisli cijeli opus koji je na koncu 2013. dovršen sa čak 12 instrumentalnih tema razdvojenih na 2 CD-a u trajanju od 90 minuta.
Prism Quartet
Osim klasičnih, ali uvjetno rečeno klasičnih figura za kvartet saksofona, ovdje su ugostili i niz muzičara na pianu, udaraljkama, bubnjevima, sitaru, bas gitari, električnoj gitari, te u nekoliko brojeva pojačali vlastitu brass sekciju s još dva gostujuća saksofona. A sam Levy je još zalupao povremeno po ksilofonu i pianu. Teme su im po očekivanju različite gibajući se od minimalističke moderne klasike Philip Glassa (uvodna "Awakening"), piano komada ("Lonely pairs" i "Judgment"), neobičnih pizzicato zahvata u harmonijskim serijama pod utjecajima francuskih spektralista Gerarda Griseya i Tristan Muraila ("Lyric") s obaveznim skretanjem u klasični jazz povremeno dohvativši i strukturu jazz-rocka koja počinje tek od pete teme, naslovne "People's emergency center". Za razliku od prethodnog, uglavnom ambijentalnog rada, ovdje razvijaju suptilnu svirku s brojnim improvizacijama i uglavnom sve one znane standardne forme idealno pretvaraju u gipke i melodično oblikovane gradacije kroz tri veća poglavlja "Under the sun", "Been there" (na prvom cd-u) i "Serial mood" (na drugom discu).
Tematski epicentar je nadahnut radom centra za skrbništvo u Philadelphiji (People's emergency center) s naglaskom na nezahvalan položaj žena beskućnika od kojih je većina vrlo mladih koje zbog tegobnih uslova života proživljavaju različite tragedije. No, očekujući neku depresivnu glazbenu kulisu, Prism Quartet se odlučio za vedriji ton priče kombinirajući i world-music diferencijalno oprečnih podneblja od recimo indijske, romske ili grčke glazbe koja je raštrkana po ovome albumu u vedrim varijacijama bez ikakvih morbidnijih ili tugaljivijih scena. Tek nakon što se izreda sijaset temperamentnih i poletnih tema, pred sam konac "Brown eyes" donosi dah melankolije, a "Mr. Bobs and Lori Ann" podulji zabavni i rasplesani komad čiju se melodiju može i vrlo ugodno odfučkati. Završnica album ipak jest morbidnija: kratka "Beneath" je ispunjena atmosferskom drone multifonijom, a posljednja "Above" tugaljivim sadržajem sumornih pasaža.
Omotnica ima i opširan tematski pregled u knjižici od čak 25 stranica gdje je u vrlo tanane detalje i analize predočen ovaj ambiciozni projekt kome treba pokloniti osobitu pozornost na dulje vremensko razdoblje. Nakon ovog djela za pretpostaviti je kako će se Prism Quartet diskografski povući na određeni period akumulirajući nove kreativne ideje budući da su ovdje iscrpili gomilu zaliha iz vlastitih resursa, uglavnom onih od Levyija.
Naslovi CD1: 1.Under the sun - Awakening, 2.Under the sun - Lonely pairs, 3.Under the sun - Judgment, 4.Lyric, 5.Been there - People's emergency center, 6.Been there - Gymnopedie
CD2: 1.Serial mood - Reflection, 2.Serial mood - Refraction, 3.Brown eyes, 4.Mr. Bobs and Lori Ann, 5.Beneath, 6.Above
ocjena albuma [1-10]: 8
horvi // 14/06/2014