Treći dvostruki album Babilonaca pun je dubova, psihodelije i vrlo prijatne atmosfere protkane u nekoliko navrata sa ženskim vokalima.
Više od godine dana diskografske pauze koju je bend iskoristio za konačne koncertne promocije učvrstio je sviračke performanse i pojačao ekipu za nekoliko novih članova. Tako su ovdje uz stalnu ekipu (Hrc, Zdena, St i Buš) novopridošli Debeli (basista Skretničara, ex-Kawasaki 3P), Ljubica i Julija (vokali), a svirka im se znatno proširila na brojne improvizacije, osobito u pogledima ritmova i eksperimentalija. Ženski vokali su osjetno popravili onaj Zdenkov nemelodičan pjevački stil, pa se s pravom može reći da su Babilonci nakon albuma "Ko' je ubio Satana?" gdje su gostovale Tričke, ponovno u prilici da se domognu radio hita sa odličnom obradom prastarog bubblegum hita "These boots are made for walkin'" Nancy Sinatre iz 60 i neke. Pjesma posve odudara od originala, jedino je tekst ostao isti, a glazba je psihodeličan dub/funk u plesnom mid-tempu na tragovima kraut-rocka. Djevojke se na vodećim vokalima pojavljuju još i u 9 minuta dugačkoj "Ice cream man" u prijatnom slow-down ritmu koji nosi psihodeličnim baražama klavijatura i stalnim backgroundom udaraljki. Sam Zdena se prilično distancirao od onih svojih vokalnih eskapada u ponekim pjesmama, pa tako zna zarepati, a tamo gdje 'pjeva' vrlo dobro je ukalupljen kroz efekte (echo, delay) što sada posve drugačije, a i daleko bolje funkcionira ("O'čajna", "Nad istinom", "The most beautiful girl of Istanbul", lagane "Ulje na vodi", chillout "Easy livin'"). U glazbi se proteže neprekidna psihodelična nit kroz minimalističke plesne skladbe koje katkad donesu natruhe srodnih Goribor, svirka je organska uz vrlo malo elektronike i ponekih samplova, tako da su Babilonci gotovo u kompletu postali pravi 'živi' bend. Neke pjesme su čiste zafrkancije poput "Taj dan" s obiljem vokalnih repeticija 'jebi se' (ista ima dvije verzije, drugu pjeva St) ili "Dark side of the spoon" gdje se ekipa prepustila slobodnim improvizacijama klavijatura bez ikakvog određenog reda vožnje, a najbolje trenutke pružaju desetominutne "Free your money maker" koja je prepuna dubova i izvitoperenih psihodeličnih efekata, te rockerski plesna "Boja" sa otkačenim tretmanom klavijatura koje djeluju kao starinski Hammond, te sa poduljim solom za udaraljke.
O duljini albuma ne vrijedi raspravljati. Iznosi gotovo dva sata, no ako se ima u vidu da je prethodni "Mala fuk muzika" objavljen prije godinu i pol bio reciklaža starih pjesama u novim verzijama, a posljednji 'pravi' "Slučaj muzikalne krave/ The Case of the Musical Cow" i "Generalna proba" koji su izašli pred gotovo dvije godine, ovim dvostrukim izdanjem Babilonci su posve nadoknadili ovaj podulji period kreativne pauze.
ocjena albuma [1-10]: 7
horvi // 04/03/2011