Renija Spiegel je počela pisati svoj dnevnik kad je imala 14 godina, u siječnju 1939. godine. Kroz sljedećih nekoliko godina njezini upisi su bili tipično tinejđerski. Nestabilna prijateljstva, turbulentne veze; udvaranja; izlasci; školski napori.
Renija, pišući svoj dnevnik, ostavlja trag iskustva kroz koja smo svi prolazili, a njezina mladost predstavlja građenje potencijala onoga što bi mogla postati kasnije, kao odrasla osoba. Renijina naklonost pisanju poezije - čije stihove također pronalazimo na mnogo mjesta u dnevničkim zapisima - pokazuje talentiranu crtu ove iznimno kreativne djevojke.
S mjesecima koji prolaze, detalji o ratnim zbivanjima postaju učestaliji. Sovjetska okupacija dijela Poljske u kojem Renia živi, pretače se u nacistički period okupacije (uz male promjene na površini, ali sve veće ljudske gubitke). Renija paralelno brine o svojoj vezi sa Zygmuntom, konstruktivno raščlanjujući svaki detalj koji uhvati u pogledima, izgovorenim i neizgovorenim riječima. Ona i dalje brine o školskim ispitima, prijateljima i kraju školovanja. Renija je optimistična, uplašena, otvorena za ljubav, opterećena s izvanjskim prijetnjama, žalosna zbog udaljenosti od majke i sestre.
Sreća, mir i ravnoteža postepeno napuštaju Renijine zapise, ostavljajući taman oblak iznad sve progresivnijih upliva ratnih strahota. Osobna svjedočanstva o holokaustu i drugim strahotama Drugog svjetskog rata su veoma važne stavke razumijevanja raspona i obima patnje koja je zadesila milijune ljudi. Renia nije preživjela ratna zbivanja - nacisti su je ubili - ali je njezin dnevnik zato opstao.
Zygmunt je pronašao dnevnik, i uspio ga sačuvati - kao i svoj život - do kraja rata. Desetak godina kasnije je pronašao njezinu majku i sestru u SAD-u. Dnevnik je bio toliko bolan i težak za njezinu obitelj da je ležao zatvoren u sefu, gotovo pola stoljeća. No, uz pomoć povjesničarke te Renijine sestre i nećakinje, dnevnik je objavljen kao potresna knjiga i svjedočanstvo jednog mladog života. Jedna djevojka u Poljskoj je sanjarila, stvarala, i živjela punim plućima. Iza sebe je ostavila pisani trag o svojoj mladosti, nadanjima, kreativnosti i stvaralaštvu.
Nacisti su je ubili samo zbog činjenice da je bila Židovka - a nevjerojatan čin njezina dečka, a kasnije i njezine obitelji, je omogućio da svjedočimo njezinom unutarnjem svijetu kroz nekoliko godina u prvoj polovici 20. stoljeća. Da pokušamo shvatiti koliko boli i gubitka je nestalo, izbrisano bez traga. Zato je svako svjedočanstvo, svaka riječ - ispisana ili izrečena - važna i vrijedna zaštite, čuvanja i sjećanja.
Naslov: Dnevnik Renije Spiegel
Autor: Renia Spiegel
Izdavač: Stilus
Prijevod: Antonia Bojčić
Strani naslov: Renia's Diary
Godina: 2020
Stranice: 356
Uvez: Meki
ISBN: 9789538183850
Cijena: 129 kn
ocjena djela [1-10]: 10
robert tabula // 12/11/2021