Još jedna etiketa je, uz glasoviti Jarring Effects, donekle odgovorna za širenje francuskog eksperimentalnog dub zvuka i elektronike. Osnovana 2001. godine, Sounds Around etiketa predvođena genijalnim Thierryem Arnoldom stvorila je unikatan i lako prepoznatljiv zvuk na kojeg su se navukli i glazbenici koji nisu dio marginalnog francuskog dub ili elektronskog pokreta.
Tako da je i Steve Vibronics, o kojem ste već mogli čitati na ovim stranicama, za izdavača retrospektivne "Heavyweight Scoops Selection" CD kompilacije svoje etikete Scoops odabrao upravo Thierryev Sounds Around. No, ukoliko ste mislili da je to sve što Sounds Around nudi svojim slušateljima, varate se, jer je njihov projekt Sism-X svojim snažnim, impresivnim i mračnim steppers dub linijama privolio legendarnog jamajkanskog vokala Earla Sixteena da gostuje na njihovom debi albumu "Dub Strike" iz 2004. Iako su zvukom mnogo bliži originalnoj britanskoj stepper sceni, Sism-X posjeduju rijetku crtu pripadnosti objema scenama istodobno, preuzimajući ono najbolje od njih, uz koketiranje i sa francuskom techno scenom koja je najbolje zaživjela kroz izdanja glasovitog F Communicationsa.
Zapravo, gotovo svi glazbenici prisutni na kompilacijskom disku kojeg nam je poslao njihov PR Thomas posjeduju spomenutu crtu. Tako da ne čudi činjenica da se ista stvar može reći i o Wedding Dubu, koji među svojim inspiracijama navode glasoviti rasta soundsystem Aba Shanti-I, ali i Disciplese, poznate dub producente. Ali za razliku od Sism-Xa, Wedding Dub je vjeran svojim uzorima, pa i proporcionalno tome orijentiran glazbu kakva se pušta na soundsystem zabavama, te sa svojim zaraznim psihodeličnim steppers dubom prošaranim zvucima melodike i samplera mnogo bliži britanskoj sceni od Sisma.
Potpuna suprotnost dvjema spomenutim kolektivima je Automat, solo projekt anonimnog glazbenika koji je mnogo prisniji s glasovitim Aphex Twinom i progressive electro produkcijom doli sa stepper dubom. Još jedan njemu sličan projekt je Rondo koji njeguje neobičnu fuziju offbeata i industrial electra, a čiji je produkt blizak onome što radi polovica spomenutog F-Communicationsa.
Uglavnom, kad se sve posloži i kad se objektivno pogleda na cjelokupni rad ove etikete logično je za zaključiti da na njoj nema neke prevelike politike ili dirigiranja određenog zvuka kao što je to slučaj s Jarring Effectsom. Ipak, pokrivanje toliko širokog spektra glazbe zahtjeva ili veći broj izvođača od desetak prisutnih na etiketi, ili povećanje produktivnosti. Jer, nažalost, Sounds Around nema niti jedno niti drugo što ih stavlja u nezavidan položaj i kontekst nemogućnosti da odrade išta više i masovnije, odnosno nešto slično onomu što radi ekipa sa Jarringa. U tom, da se slobodnije izrazim, čušpajzu zvukova i stilova, za sada se jedino uspijevaju snaći Jarringovci, o čijem se radu već pisalo na ovim stranicama, a hoće li Arnoldov Sounds Around uspjeti u svom naumu da se uzdigne iznad svih problema francuske glazbene industrije pitanje je na koje odgovor može dati samo vrijeme.
igor kozličić // 24/04/2006