Sedamdesetih godina prošlog stoljeća je u američkom industrijskom Detroitu živio mladi kantautor imena
Rodriguez. Odličnih socijalnih tekstova (zbog kojih je najčešće uspoređivan s Bob Dylanom), te tajanstvene persone (ponekad je nastupao leđima okrenut publici) zbog koje su i nastale mnoge urbane legende o njemu (između kojih su i one o njegovoj iznenadnoj smrti), ovaj glazbenik je izdao samo dva albuma, koja su, na poprilično iznenađenje njegovih producenata i izdavača, ostvarila apsolutno ništavan rezultat u Sjedinjenim Američkim Državama. Usprkos, dakle, neizmjernom talentu. No, u Južno Afričkoj Republici, su njegove pjesme postale pravi hitovi te himne tadašnje borbe protiv vladajućeg apartheida. Zbog nedostatka informacija o njihovom autoru, kao i spomenutim mističnim urbanim legendama o istom, dvojica Južnoafrikanaca se mnogo godina kasnije daju u potragu za više podataka o tajanstvenom glazbeniku, što je i dovelo do filma "Searching for Sugar Man", dobitnika Oscara ove godine u kategoriji za najbolji dugometražni dokumentarni film, što mu nije ni približno jedina nagrada koju je osvojio.
Jedna od rijetkih fotografija Rodrigeza s početka karijere
Moram priznati da sam nakon odgledanog filma osobno bio vrlo sretan što prije njega nisam apsolutno ništa više znao o filmu, osim ovoga gore napisanog. Plus preporuke da se radi o odličnom filmu koji bi mi se mogao svidjeti. A drago mi je upravo zato što se radnja u filmu postepeno otkriva, i sve dodatne informacije o filmu bi mi zapravo uskratile užitak otkrivanja istih. I zato o radnji u ovom članku nećete pročitati ništa više, neću u njega uključiti ni trailer filma koji po meni otkriva mrvicu previše, dok donja ocjena dovoljno govori koliko sam preporučujem ogled filma.
U doba dok su svakodnevne vijesti pune crne kronike, bankrota, korupcije i raspadanja vrijednosti, cijelih sistema i ljudi uopće, postale nešto svakodnevno i normalno (da o situaciji u kojoj je mainstream popularna glazba u cijelom svijetu niti ne pričam), vidjeti jedan ovakav film potpuno drugačijih tonova je... pa, skoro malo čudo. I tu uopće ne pretjerujem. Ako još tome dodamo da je film sjajno napravljen (tempo je odličan, sugovornici vrlo zanimljivi, montaža i fotografija sjajni, da o režiji i naprosto nevjerojatnoj priči niti ne govorim), jasno je da se radi o jednom izuzetnom uratku kakve ne susrećemo često. Nažalost.
Film je režirao, potpisujući i scenarij, montažu te dodatnu filmsku glazbu, 35ogodišnji Šveđanin
Malik Bendjelloul (dodajući element globalog sela i europski puzzle u cijelu priču), glumac, novinar i producent glazbenih dokumentaraca za švedsku televiziju, koji je za ovu neobičnu priču čuo putovajući svijetom. Što, dakako, dodaje još jednu dimenziju nevjerojatnosti oko same priče i ovog filma.
Topao film, krasne poruke. Zasigurno jedan od filmova godina i jedan od najboljih glazbenih dokumentaraca uopće.
ocjena filma [1-10]: 9
sale // 02/04/2013