Sara Renar se od svojih glazbenih početaka trudi pobjeći od standardnih glazbenih pop obrazaca. Na svom debutu
Djeca taj dio kreativnosti egzistira samo u natruhama, ali zato je ovim EP-jem to napokon konkretizirala. Već na prvo površno slušanje postalo je jasno da je eksperimentiranje s elektronikom i indie zvukom u Sarinoj glazbi izbacilo pobjedničku formulu. Tematski, kroz Jesen prolaze propitkivanja o ljubavi i samoći, ali ne kroz sladunjavi pristup. Sjajno je dočarala ovo godišnje doba, kroz njegovu zagašeniju stranu s puno kiše i žutog lišća. Velika pohvala ide i inventivno smišljenom dizajnu ovog mini albuma.
Sara Renar @ Jutro © Zvonimir Varga
Pjesama na EP-u ukupno ima sedam. Dva instrumentala koja krase CD nisu samo pjesme koje imaju funkciju popuniti ovaj album, već ravnopravno stoje uz bok vokalnim izvedbama. Prvi od njih, "After" želi poručiti da je ovo jedna druga Sara. Pjesma ima ugođaj Floyda, njihove "Shine On You Crazy Diamond (Parts I-V)" translatirane u današnje vrijeme. Iako "After" traje relativno kratko, nešto ispod dvije minute, uspio je dočarati mračniji Sarin alter-ego. Naslovna "Jesen" već je zaživjela, a pjesma se također nalazi i na Bistrou, vol. 4. Njeno koketiranje s elektronikom i sporijim ritmovima dobija dodatnu snagu kroz jednostavan i nepretenciozan, a opet dovoljno konkretan tekst. Boja glasa idealno je stopljena s minimalističkom glazbenom pozadinom, kao da je već dugo prisutna u ovoj, za nju nov(ij)oj glazbenoj kulisi. Pjesma "Trag" ima malo popičniju atmosferu, negdje između grupe Denis & Denis i Urbana, s ipak većim naglakom na potonjeg. Ovdje dosta diskretno gostuje Darko Rundek, koji je prepustio Renarici glavnu ulogu.
Kroz "Ljubav", duet s Barbarom Munjas, propitkuje se želi li se uopće osjećati to stanje svjesti, a sjajno je odrađen glazbeni ambijent, za što najveća zasluga pripada pratećem bendu. Drugi instrumental, "Post sezona" još me se više dojmio neg' "After". Doživio sam ga kao završetak jeseni s naglaskom na hladan početak zime. Najveću ulogu tu je odradio Zdeslav Klarić na klavijaturama, uz također maštovite gitarističke dionice Luke Gečeka."Razmak" započinje Sarinim pjevanjem na engleskom, sa savršenim izgovorom. Nakon prve strofe, vraća se na hrvatski jezik. Ovo je najveselija pjesma na albumu, možda čak i najbliža prošlom albumu. Najviše singlu "U velikom stilu", jer i ovdje se također isprepliće indie s malo elektronike, ali sve je mrvicu alternativnije. Za zatvaranje ovog malog malog albuma ostavljena je a capella verzija "Jeseni". Tu se Sara igra s loopovima gdje još jednom pokazuje snagu svog vokala.
Ovaj mini album je pozitivan odmak od mainstreama u elektroniku, a pomalo i psihodeliju. Za razliku od prvog albuma, gdje sam mišljenja da se još tražila, ovdje već pronalazi svoj put. Njena glazba je autoritativnija i ima osobnost, što je pokazala i na
koncertnoj promociji Jeseni u rasprodanom Malom pogonu Tvornice. Kroz svoju interpretaciju ostavila je dojam snažne osobe koja zna i vjeruje u ovo što radi. Kao nekad Grace Jones, kojoj je po glazbenom izričaju možda i najbliža, tako i Sara Renar ima svoj put koji je poprilično drugačiji od njenih glazbenih kolegica s akustičarske scene. Jedina koju bih mogao staviti u isti koš je Ivana Picek, koja jednako voli elektroniku i injekciju koju ta glazba donosi u njihov zvuk. Jesen je definitivno jedan od boljih mini albuma u ovoj godini.
Naslovi: 1. After, 2. Jesen, 3. Trag, 4. Ljubav, 5. Post sezona, 6. Razmak, 7. Ljubav (a capella)
ocjena albuma [1-10]: 9
jura // 06/10/2014