Vratiti stvari na početak i sažeti četvrt stoljeća karijere mnogim bendovima nije lako. Phantasmagoria se adekvatno vratila u kultnu Jabuku gdje je sve krenulo s trendom gothica koncem 80-ih, no njima je sabrati best-of listu bilo mnogo jednostavnije budući da im kreativni opus miruje gotovo 15, 20-ak godina.
Phantasmagoria © Boris Štromar
Uz neka dobro poznata lica koja su se mogla viđavati jako davno u ovome klubiću, bilo je i podosta mladih fanova koji su tek tada možda rođeni ili su još pohađali dječji vrtić kad je Tomi autoritativno stao na čelo benda. Oni možda i ne znaju mnogo onih tračeva i priča koje su s mržnjom kružile oko Tomija i stalno promijenjive ekipe muzičara. Mnogim deklariranim darkerima bend nikako nije odgovarao zbog mnogo čega, a osobito zbog činjenice da su se tada trudili biti idealna preslika The Sisters Of Mercy svirajući dugačke minimalističke mantre koje su mnogima bile strahovito zamorne. S vremenom su postali jedan od najomraženijih bendova i mnogi su ga pokušavali zaobilaziti u velikom luku što je naposljetku rezultiralo time da bend osim nekoliko demo audio kaseta nikad nije niti pokušavao objaviti zvanični album.
Phantasmagoria © Boris Štromar
Šteta, jer, kako danas stvari stoje, Phantasmagoria je na ovom svojem 25. rođendanu pokazala da su bend iznimne kakvoće pred kojim sva ona ružna naklapanja doslovce padaju u vodu, te da je bez obzira na sve te hirove iza njih trebao ostati barem jedan pravi nosač zvuka. Oboružani klavijaturisticom, bubnjarem (navodno Englez), basistom i gitaristom, te naravno frontmenom Tomijem, opičili su fantastičnu svirku od gotovo sat i pol vremena.
Phantasmagoria © Boris Štromar
Moglo se čuti mnogo starih pjesama poput "Alex", "Ja gledam svojim očima", "Better world", "Isolated", "Nephilim", "Power & glory"... u apsolutno osvježenim interpretacijama, te još pregršt onih koje su meni manje poznate. Stilski su ostali i dalje klasični gothic-rock s čestim poveznicama metala, post-punka, pa i industriala, a po svemu prikazanome zvučno su neodoljivo asocirali na Killing Joke. The Sisters Of Mercy očigledno više nije prioritetan dio shema. A moglo se tu osjetiti i ponešto od starih dobrih Mizar, te mada nemaju nikakvih zajedničkih paralela, i sofijskog benda Voyvoda koji često znaju raditi ovakve slične gothic-industrial pjesme.
Phantasmagoria © Boris Štromar
Kad smo već kod Mizara, na samom koncu nastupa izvedena je obrada "Djevojka od bronce", a što se obrada tiče, bila je tu i posveta Ian Curtisu i njegovim Joy Division sa "She's lost control". Tomi je imao uistinu moćan i režav vokal, koncert je sasvim nonšalantno predvodio svojim kratkim najavama, te je na bisu izveden set od 4 pjesme "Ne", "Gimmie gimmie gimmie", "Anaconda" i "Never let me down again".
Phantasmagoria © Boris Štromar
O Tomijevoj karizmi me neposredno pred sam odlazak na ovaj koncert opaprčio komentar jednog poznanika 'pa jel on vampir?'. Činjenica jest da izgleda dvaput mlađe od onih godina koje ima, a jedna velika vjerojatnost za sve one tračeve, trabunjanja i naklapanja jest obična zavist i ljudska taština na račun njegovog fantastično mladolikog izgleda. Što se mene tiče, baš me briga za sve te nebuloze i loše subjektivne procjene zasnovane na mržnji prema bendu. Odlični su, a kako ih nisam gledao uistinu jako dugo, ovo je meni osobno bio njihov najbolji i najupečatljiviji koncert kojeg nikako nisam htio propustiti. Zato i jesam dan prije otišao u Zabok pogledati The Godfathers čiji sam zagrebački nastup iste večeri izostavio.
Setlist:
Alex
Grad tihog očaja
Ja gledam svojim očima
Fenix
Better world
Isolated
Nephilim
She's lost control
Poziv u raj
Power & glory
Boje
In the middle of nowhere
Broken mirror
Your heart
One god
Djevojka od bronce
Bis:
Ne
Gimmie gimmie gimmie
Anaconda
Never let me down again
horvi // 20/05/2013
> vidi sve fotke // see all photos