Iako je ovaj put u Manchester bio prvenstveno vezan uz koncert grupe Oasis, zbog značaja mančesterske scene na povijest, jedan dio proveli smo i u obilasku ikoničnih gradskih lokacija. Naravno, nismo ih sve uspjeli proći, pa smo ostavili dio za "second coming". Evo koje su nam se našle na putu.
factory
Priča o
Factory records počinje 1978 u Russell Clubu (Hulme) gdje Tony Wilson, Alan Erasmus i Peter Saville započinju "Factory Nights" promovirajući post-punk bendove poput Joy Division, da bi naredne godine objavili "A Factory Sample" sa snimkama Joy Division, Durutti Column i Cabaret Voltaire. Joy Division sa svojim albumima i kasnije New Order definirali su estetiku labela, pogotovo kad 12" "Blue Monday" (FAC73) postaje najprodavaniji maxi singl, a tu se spajaju klub Haçienda, kao FAC 51, i izdavač. Početak 90ih i Madchester scena, dovodi do velikih problema zbog skupoće snimanja albuma Happy Mondaysa i New Ordera, pa 1992 Factory Records odlazi u stečaj. Unatoč kratkom vijeku, label je ostavio iza sebe veliki broj legendarnih izdanja, a svako malo se pojavi i poneka kompilacija koja održava ime na životu. Jedan od vizionarskih poteza Factoryja bio je numeriranje baš svega: singl, album, plakat, čak i sudski spor i sjedište Haçiende, Dry bara i Factory Recordsa.
factory on the wall
Danas duh Factory Records živi kroz klub
FAC 251 koji se nalazi na adresi Charles Street 1, gdje je od 1990. godine bilo i sjedište labela. FAC 251 danas funkcionira kao noćni klub, otvoren je par noći u tjednu od 23-04.
to je nekad bila Haçienda
Haçienda apartmani sa spomen pločom
Haçienda je otvorena 1982 od strane Factory Recordsa i Tonyja Wilsona kako bi promovirali vlastite bendove, prvenstveno New Order za početak. Iako su u početku skoro propali, plesna glazba nošena hitom "Blue Monday" okrenula je vodu na njihov mlin i do kraja 80ih s Madchester scenom procvali su, no česta uhićenja i smrti povezani s drogom, privremeno su zatvorili klub početkom 90ih, da bi se finalno zatvorio 1997 zbog gubitaka i nerentabilnog poslovanja, a zadnji koncert održali su Spiritualized. Priča o Haçiendi zabilježena je u kultnom filmu 24 Hour Party People, raznim dokumentarcima i i knjizi Petera Hooka, koji ima i licencu za ime, Hacienda: How Not to Run a Club. 2002 klub je srušen, na njegovom mjestu izgrađeni su moderni stanovi, koji su praćeni promotivnom kampanjom "Now the party's over...you can come home". Iako više ne postoji, duh Haçiende živi kroz glazbu Happy Mondaysa, Stone Rosesa, New Ordera i drugih, a i danas privlači štovatelje koji ako ništa drugo fotografiraju plavu oznaku da je 17.11.1982 grupa James ovdje odsvirala svoj prvi gig.
prvi koncert grupe James u Haçiendi
Wilson wall u zgradi Afflecks
Tony Wilson ima i svoj
Wilson Wall, koji se nalazi u zgradi Afflecksa, koja je prošarana s mnoštvom malih i većih shopova u kojima se može kupiti sve i svašta, a prvenstveno je tu da bi lokalni umjetnici imali mjesto za izlaganje i prodaju.
to je nekad bio Boardwalk klub
Manchesterski klub
Boardwalk otvoren je tijekom 1985. na Little Peter Streetu. Osim za svirke i kao pub, služio je i kao prostor za probe grupama James, A Certain Ratio, i naravno Oasis, a u njemu su prve koncerte imali mnogi tamošnji, sada veterani, kao što su Happy Mondays, The Charlatans ili The Stone Roses. Tu su i Oasis odsvirali svoj prvi koncert 18.08.1991. Klub je zatvoren 1999. i preuređen u uredske prostore, no zgradu krasi spomen ploča s natpisom "Madchester Venue, Nightclub and Rehearsal Rooms".
spomen ploča na Boardwalk zgradi
salford lads club
Zgrada
Salford Lads' Cluba izgrađena je početkom 1900ih kao klub za dječake sa sportskim sadržajima. U novijoj povijesti značajan je jer je ispred objekta obavljen photo shoot grupe The Smiths za legendarnu naslovnicu albuma The Queen Is Dead (1986.), te na taj način i danas privlači hodočasnike iz cijelog svijeta. Osim fotkanja ispred zgrade gdje je vidljiv natpis Salford Lad's Club, unutra se nalazi i Smiths Room gdje obožavatelji ostavljaju memorabiliju te na taj način održavaju ostavštinu benda. Klub radi par dana u tjednu, može se popiti njihova piva, a financira se prvenstveno iz donacija. Što manjih, što većih. Tako je Morrissey prošle godine donirao klubu £50 000.
pub peveril of the peak
Pub
Peveril of the Peak kultni je gradski simbol s bogatom poviješću, kakvih srećom ima dosta očuvanih u Manchesteru. Izgrađen je 1820ih, a do danas je očuvana karakteristična keramička fasadu u zeleno-žutom tonu. Ime se povezuje s kočijaškim prijevoznikom istog naziva, koji je vozio iz Manchestera za London. Pub je jedan od rijetkih samostojećih zgrada u starom dijelu grada, a uz njega su povezane anegdote sa Ericom Cantona-om, Robbie Coltrane-om, a među novijim je i kultna fotka braće Gallagher na jednom od prozora pub-a.
mozaik na zgradi Afflecksa
Uzrečica
"And (on) the sixth day God created Man(chester)" stvorena je krajem 80ih uz cvjetanje Madchester scene, a službeni vlasnik slogana je Leo B. Stanley, vlasnik modne linije Identity (u kultnom dućanu Afflecks Palace na Church Streetu) za koju su bile tiskane i majice. Na zidu zgrade izrađen je, danas dobro poznati, mozaik inspiriran Michelangelovim "Creation of Adam".
and on the ...
ulaz u Definitively maybe bar
Još je jedna memorabilija povezana sa zgradom Afflecks, a to je
Definitively maybe bar, bar posvećen grupi Oasis. Otvorili su ga dvojica Gallaghera, koji nemaju veze s poznatom braćom, a unutra osim dobre muzike i suvenir shopa, moguće je i pogledati brdo memorabilije povezano sa bendom. Od raznih gitara, riječi pjesama ispisanih po zidovima, lente vremena članstva u bendu i dr. U sklopu "oasismanije" i pripreme za koncertnu turneju 2025, svečano je otrkiven i novi mozaik na vanjskom zidu koji prikazuje Liama i Noela.
Definitively maybe bar - unutra
Definitively maybe bar - izvana
Cast no shadow bridge
Most
Cast No Shadow, službeno je poznat kao New Islington Bridge izgrađen je 2008. Osim arhitektonske zanimljivosti, jer povezuje tri pješačka prilaza različitih razina pa je napravljen u obliku bumeranga, ima vrijednost kod fanova Oasisa. Na donjoj strani mosta tehnikom šabloniziranja, ispisan je natpis "Cast No Shadow". Pjesma je to, koju je Noel Gallagher posvetio Richardu Ashcroftu, a simbolički reflektira gradsku atmosferu, a refleksija u vodi ispod mosta stvara osjećaj da most doista "ne baca sjenu".
Cast no shadow bridge
The Wheatsheaf pub smješten je u Northern Quarteru. Izgrađen je 1930ih i do danas je održao tadašnju autentičnost. Veliko prazno bočno pročelje često služi za iscrtavanje murala, često i legendarnim muzičarima. Trenutno na zidu ima mural posvećen nedavno preminulom Andy Rourkeu, basisti grupe The Smiths. Uz mural je išla i benefit akcija za pomaganje udruzi Pancreatic Cancer Action.
Mural posvećen Andy Rourkeu
I to je sve za ovaj puta. Skupljam ideje za sljedeći...
pedja // 16/07/2025