Raziđeni putevi trojice prijatelja iz djetinjstva ponovno se nakon niza godina presijecaju u starom kvartu. Povod je ubojstvo kćerke Jimmya Marcusa (Sean Penn) koje istražuje Sean Devine (Kevin Bacon), a neke indiciju upućuju na to da bi počinitelj mogao biti treći od njih, Dave Boyle (Tim Robbins)...
Obzirom da je ovo prvi Eastwoodov film na terapiji, red je da kažem i ponešto o mojem odnosu prema njemu - moram priznati da me Eastwod, Clint za prijatelje, užasno fascininira, ne samo kao filmski djelatnik / umjetnik, već i kao osoba. Jer, naime, svijet je prepun osoba u raznim područjima djelovanja koji su dosegli svojih 15 minuta slave u nekom specifičnom segmentu i po tome ostali zapamćeni. Ali rijetki su oni koji svojim 15 minuta imaju po nekoliko puta u različitim razdobljima svoga života, pa i različitim područjima djelovanja, kao što se to desilo Clintu. Da je stao na svom filmskom putu tamo negdje u sredini 60ih, ostao bi upamćen kao legendarni hladni revolveraš iz kultnih westerna Sergia Leonea, no on svojevoljno odlazi od uloge ikone tog žanra, ne želeći biti pamćen samo po njoj. Preko nekoliko osrednjih filmova dolazi do svoje druge kultne uloge - one nepotkupljivog i ciničnog policajca poznatog pod nadimkom "Dirty Harry" (1971). I tako, franšiza vjerojatno najpoznatijeg filmskog policajca kad smo bili mali, mu donosi njegovih drugih 15 minuta. Kreativni talenat i potrebu za izražavanjem je teško uspavati, pa tako Clint iste 1971. započinje i svoj režiserski put filmom "Play Misty for Me". No, tek će jedan drugi film s njegovim redateljskim potpisom započeti fazu narednih 15 minuta, koja, uz manja zatišja, traje i dan danas. Govorim naravno o atipičnom, modernom westernu "Unforgiven" (1992), kojim je zatvorio krug s početkom svoje western karijere i osvojio Oscara za najbolji film i režiju. Nakon njega, bili su tu i "A Perfect World" (1993), "The Bridges of Madison County" (1995), te evo i "Mystic River" (2003), da spomenem samo one najpoznatije / najbolje.
Clint kao redatelj spada u neku klasičnu kategoriju; priču gradi polako i detaljno, gradeći postepeno likove koji su, bar u njegovim najboljim ostvarenjima, izuzetno opipljivi i stvarni. Njegova izjava da bi svaki glumac trebao u životu barem jednom režirati, kao i da bi svaki redatelj barem jednom trebao stajati ispred upaljenih kamera, govori mnogo o njegovom nakupljenom iskustvu i ispred i iza kamere. Zasigurno baš zato što je i sam glumac, on daje mnogo prostora svojim glumcima koji često u njegovim filmovima ostvaruju neke od najupečatljivijih uloga u svojoj karijeri, o čemu govori i mnoštvo Oscarskih nominacija. Sve u svemu, da sumiramo rečeno, Clint se danas može pohvaliti em s nizom upečatljivih uloga, em s nizom odličnih filmova iza kojih stoji s redateljskim potpisom, iako je glumio / režirao i masu osrednjih filmova, da budemo sasvim otvoreni. A jesam li vam rekao da se bavi i glazbom?
"Mystic River", da se vratimo na njega, karakteriziraju odlična priča s već prepoznatljivom i opisanom kvalitetom režije, odličan casting uloga te istim epitetom opjevane uloge Robbinsa i Penna (obojica su pokupili zlatne kipiće za ovaj film).
Jedan od filmova godine.
ocjena filma [1-10]: 9
sale // 24/10/2004