Nick Flynn je nezaposleni i izgubljeni pisac u nastajanju. Njegovo djetinjstvo je obilježeno s odsutnim ocem te nestabilnom majkom koja je davala sve samo kako bi njezin sin imao normalan život. Nakon što je otac bio odsutan 20 godina, pojavljuje se u sinovom životu jer ima određenih problema u svojem metežu od života.
On je Jonathan Flynn, alkoholom obojeni taksist i teški rasist koji već desetljećima piše najveći američki roman, a ono malo vremena što je potrošio u interakciji sa sinom (ponajviše preko bezbrojnih pisama) nastojao je usaditi u Nicka želju i potrebu za pisanjem.
Nick ne prihvaća očeve pokušaje novog zbližavanja, zapošljava se u skloništu za beskućnike uživajući sve više u drogama, novoj curi i partnerici na poslu Denise, te se polako primiče rubu očevih skuta i putu za propast.
Iz književne uspješnice naslovnog lika proizašao je film koji ne djeluje dovoljno oštro ni dovoljno fokusirano da bi se mogao iskazati kroz priču koja je skočila sa stranica knjige i prelaskom na filmsku vrpcu poslužila tek kao jedan od rijetkih i solidnih pokušaja da se rehabilitira rcentniji opus Roberta de Nira. Teme su poznate, glumački napori solidni, a priča je suha, napola dorečena i tehnički uspješna, ali bez obzira na većinu dobrih pokreta, osjećaj nedostatnosti se osjeća u zraku. Nizanje poznatih tema i događaja koji ne nude konkretnu emocionalnu težinu oduzimaju cijeloj konstrukciji stabilnije temelje - konačni rezultat je spoj dobrih namjera i izvedbe kojoj nedostaje ključni potez da poleti do pune snage. U ovome slučaju na gubitku su i gledatelji i glumci, prvi zaslužuju bolje i više, a drugi su već više puta pokazali da definitivno mogu bolje i više. Možda je film samo odskočna daska u svijet knjige jer se fikcija i zbilja u Flynnovom svijetu sudaraju i miješaju na svim razinama i u svim segmentima njegovog života i stvaralačkog zanosa.
ocjena filma [1-10]: 6
robert tabula // 01/09/2012