KLEIMOR: Memories of Past Life, EP (d.i.y./ bandcamp, 2023)
Bez lažne skromnosti, mislim da je prvi demo Infra-Redwww.terapija.net/mjuzik.asp?ID=2669 iz 2006. i jedini album "Intenzivna crna" www.terapija.net/njuz.asp?ID=3950 (2007) najviše puta preslušavan materijal na mojoj play-listi 21. stoljeća. Od tada je Siniša Bajić Bajs promijenio nekoliko glazbenika i uradio dva projekta, prvo bend Claymore koji se kasnije preimenovao u kLEIMOR, a onda Subotex.
kLEIMOR (da, tako se točno piše) su nakon raspada Infra-Red imali sjajan kreativan niz od tri albuma, Bojan Dakić Dax je svirao gitaru, a Bajs je bio basist i ono što mu oduvjek najbolje sjeda - tekstopisac, ovaj puta na engleskom i specifično karizmatičan vokalist, kao i programer svih onih silnih elektronskih manipulacija. U kasnijoj fazi se samo posvetio vokalu kao frontmen budući da se bend s dueta proširio na kompletnu postavu s bubnjevima za žive svirke.
Kao što su im raniji radovi bili prožeti raznolikim oblicima electro rocka s elementima industriala, noisea, pojačanih stisaka na distorzije, post-grungea, indie-rocka s nerijetko i žustrim d'n'b tempovima, ali i ambijentalnim sekvencama, te čistim elektronskim perormansima, a istovremeno i obiljem dijametralno raširene lirike od emocija, socijalnih i angažiranih konteksta sve do teologije, ezoterije, mistike i metafizike, tako je ovaj EP svojevrsni presedan što otvara novu nadogradnju toj ranoj fazi.
Naslovni singl "Memories of past" vibrira u mračnim relacijama electro-rocka i industriala minimalističkim gradacijama s progressive natruhama obavijajući čudnovato ezoterično raspoloženje o prošlom životu, a još ranije realizirani "The mirror" je daleko mirniji, no ne i svijetliji. Dođe kao post-darkwave pulsirajuće nemirnog ambijenta s neo-folk primjesama pokazujući da se revitalizacija obavila u kompletnom remontu: prethodna proširena bendovska faza imala je i nekoliko kompozicija na srpskohrvatskom jeziku sa čvrstim rock/posthardcore/ industrial medikamentima, elem, ova je daleko mekša i čišća, a uz to isključivo na engleskom, barem po ove dvije nove kompozicije.
Na EP-iju su i dva remiksa, jedan u obradi Sare Renar "Medeja" (s njenog albuma "Šuti i pjevaj"), klavirski nježan komad na matricu isprekidanog post-glitcha s evidentnim relacijama radova Radiohead i solo izleta Thom Yorka, a i onih nekoliko vizura nepredvidljivog Puscifera, dok naslovnu temu remiksira dreDDup u vokalno izvitoperenim delicijama do zastrašujuće makabrične eteričnosti.
Ovih nepunih 20 minuta najavljuje novi album što je van svake sumnje najugodnije iznenađenje za početak Nove godine. Ne treba uopće hipotetski nagađati što se sve može očekivati jer su Bajs i Dax nepredvidljivi. Usput, Dax ima vlastiti projekt Goropad o kome ćemo kasnije, a kako stvari stoje kLEIMOR hrabro kroči na nove moderne horizonte s jasnim perspektivama suptilno rafinirane esencije bez imalo obzora u prošle i proživljene stilske izričaje i gabarite.
Naslovi: 1.Memories of past life, 2.The mirror, 3.Medeja (Sara Renar remix), 4.Memories of past life (remixed by dreDDup)