O Idolima sam se dovoljno napisao u pregledu njihove kompletne diskografije. Samo da se rezimira: bili su inteligentan bend koji je samo s jednim pravim odmjerenim štosom bez nekog većeg sviračkog znanja putem časopisa Vidici 1980. zdrmao cijelu Jugoslaviju prvim singlom "Retko te viđam sa devojkama/ Pomoć, pomoć". Kasnije je taj singl s poleđinom, iliti dvostrukom A stranom "Maljčiki" objavljen za Jugoton početkom 1981. kad su već postali enormno popularni praktički bez nekog duljeg objavljenog materijala izuzev 4 pjesme s legendarne kompilacije "Paket aranžman". Samo s tih nekoliko pjesama ("Pomoć, pomoć" se danas malo tko više sijeća) i brojnim TV nastupima postali su miljenici nacija. Vrtjeli su se po svim radio stanicama, a njihova elegancija i image u hlačama 'trofrtaljkama' zaštitnim trade-markom novog vala. Bili su mladi i privlačni djevojkama, svatko od njih je isijavao nekakvom drugačijom aurom, posve različitijom od Bijelog dugmeta, Azre, Filma ili dotadašnjih zvijezda Srebrnih krila koja se nisu snašla u novovalnom izrazu odlutavši iz rocka u zabavnjake. Netko je jako dobro primijetio da su glavna četvorka Idola po imageu i stilu Vlada Divljan, Woody Allen, Freddy Mercury i Mr.Bean...
Idoli 1980
Danas kad bi se pojavio takav demo bend na nekom takmičenju, sumnjam da bi prošao jer više nitko živ ne polaže spregu na ono štu su Idoli imali - nevjerojatan talent i dekorirani image. Sada svi pronicljivo traže muzičke i vokalne predispozicije, a Idoli ih nisu imali i tada to nikome nije bilo važno. Važna je bila pjesma i njeno značenje. "Retko te viđam sa devojkama" je bio hit na Radio Zagrebu i cijela ex-Yu je doslovce otkačila na foru lijepih beogradskih dečki koji glume da su gay. O, koja je to fantastična zafrkancija bila, čovječe!!!
Idoli 1981
Njihov prvi dulji rad, mini album "VIS Idoli" objavljen je u pravo vrijeme u proljeće 1981. kada se zakuhala produkcija novovalnih albuma Električnog orgazma, Aerodroma, Pankrta, Pekinške patke, Prljavog kazališta, Haustora, legendarnog Filmovog "Live u Kulušiću", dvostrukog Azrinog "Sunčana strana ulice", a i Dugmetovog "Doživjeti stotu", (pa i Parni valjak se ušetao u te vode albumom "Vruće igre"), te još cijelog niza danas malo spominjanih ploča Parlamenta, Patrole, Stidljive ljubičice, Parafa, Vrućeg vetra, novosadskog Kontraritma, dubrovačkih Modela, posve zaboravljenog Horoskopa... Tom mini LP-iju prethodila je koncem 1980. spomenuta čuvena kompilacija "Paket aranžman" s Električnim orgazmom i Šarlo akrobatom koja se također nalazi u ovome CD box-setu, a na njoj su Idoli podarili bizarne pjesme poput "Schwüle über Europa (omorina nad Evropom)", 8 minuta dugačku minimalističku kraut-rock mantru "Amerika" i zvrkasti punk "Plastika", te spomenute "Maljčike".
Očekivao se novi napad u sličnom stilu, međutim, Idoli su podarili balade i ljubavne pjesme "Dok dobuje kiša (u ritmu tam-tama)" i eksplicitnu "Malena" na koje nitko nije ostao ravnodušan. Asocijacije na neka stara vremena budile su se obradama "Devojko mala" i Chuck Berryijeve "Hajde!", a prevagu u korist novog vala dale su "Ime da da" i "Zašto su danas devojke ljute". U kasetnoj verziji album je objavljen zajedno s Filmovim "Live u Kulušiću" i postao jedna od najprodavanijih audio-kaseta tog vremena. Izvještaji s koncerata su varirali od hvalospjeva do monotonije kada bi svirali "Amerika", ali ništa zato. Tokom te 1981. Idoli su i naučili svirati, te su se pripremali za svoje remek-djelo "Odbrana i poslednji dani" (1982) prema sasvim otkačenoj istoimenoj noveli Borislava Pekića o čuvaru plaže na rijeci Tisi u vrijeme njemačke okupacije Vojvodine tokom 2. Svjetskog rata.
Na "Odbrani" su Idoli pokazali svoje artističko, koreografsko, scenarističko i glazbeno umijeće pretvorivši proznu humoresku u uvrnuto i izobličeno, te maksimalno sofisticirano, nejasno i metaforičko djelo koje je u početku shvatilo vrlo mali broj ljudi. Ploča se prodala tek u nekih 50.000 komada što je za njihov komercijalni rejting bio fijasko, čak se tu i šund komisija uplela da će ploču cenzurirati, nalijepiti šund etiketu, a možda i povući s tržišta, no za tako nešto bile su potrebne 3 problematične pjesme koje nisu mogli striktno pronaći jer su Idoli duhovito izvitoperili sadržaj Pekićeve novele, isto kao i sam omot albuma na kome su se u suradnji s Gorankom Matić poigrali simbolom svastike u obliku nečega što je u prvi mah podsjećalo na keramičke pločice.
S albuma je prvotno kao hit odjeknuo "Kenozoik", jedna od njihovih posljednjih klasičnih new-wave/punk pjesama, a nešto kasnije baladične "Nebeska tema" i elektronska "Rusija", a kroz album nafilano je pregršt stilsko-žanrovskih fraza među kojima je ponešto mirisalo na novi romantizam ("Poslednji dani", "Nemo", "Odbrana"), synth-pop ("Glavna ptica/ skrati svoj dugački jezik"), te čudnovate metamorfoze r'n'r-a, kraut-rocka i eksperimenata pojačanih obiljem sintetičkih efekata. Album je proglašen i od kritike i od publike pločom godine uz Azrine "Filigranske pločnike" i Boin "Ritam strasti", a kasnije, sasvim opravdano i najboljim jugoslavenskim albumom svih vremena. Pekićeva novela se sve više podizala u knjižnicama i tumačio odnos s adaptacijom Idola koji su si definitivno zacementirali status jednog od najvažnijih bendova nekadašnje države.
Idoli 1981
S drugim pravim albumom "Čokolada" (1983) i samom naslovnom pjesmom u tango ritmu otišli su potpuno u mainstream. Ploča je snimana u Londonu, a vremena su bila raskošna. Svatko imalo jači, značajniji i komercijalniji odlazio je u skupe studije po Švicarskoj, Italiji, Njemačkoj, Švedskoj... Tiraži su bili enormni i upravo te godine obarali su se rekordi i postavljali gotovo nedostižni standardi. Sjećate li se se što je bio JUS? Govorili su mulci da je to kratica za 'još uvijek slabo' (jugoslavenski standard), a ja još dan danas imam gramafone, kasetofone i prastari TV iz RIZ-a i EiNiš koji rade! Jel' to još uvijek slabo...? Trendovi su se mijenjali skoro pa iz mjeseca u mjesec, a Idoli su napustili svoj novovalni stil upustivši se u pop, funk, reggae, tada kurentni dance-rock i nezaobilazne balade izbacivši singlove "Tiho, tiho/ Bambina" i "Radostan dan/ Stranac u noći". Po izvještajima Jugotona ploča je prodana u 350.000 primjeraka i uz Riblju čorbu ("Mrtva priroda", 1981) bio je najtiražniji rock album do tada. U pop produkciji jedino ih je nadmašio Danijel milijunskim tiražem albuma "Đuli" (1983), a do konca 80-ih i raspada velike federacije slične poduhvate Idolima uspjeli su ostvariti Bajaga, Plavi orkestar i Bijelo dugme s Alenom Islamovićem.
Idoli 1982
Već u smiraj cijele fame oko Idola, tokom ljeta 1985. objavljen je posljednji album "Šest dana juna" kao soundtrack za istoimeni film Dinka Tucakovića po scenariju Nebojiše Pajkića. Glavnu ulogu u filmu igrao je jedan od Idola - Nebojiša Krstić, a ploča je uz namjensku instrumentalnu glazbu koja prati kadrove dala dva klasična hita "Ona to zna" i "Ljubavi", jedan prepjev Gilbert Becauda "Samo me gledaj i budi tu", te dva gostovanja - Miše Kovača "Da je duži moj dan" i Jahije Gračanlića u sevdahu "Ja je zovem meni da se vrati". Nakon toga od Idola kao benda se više ništa nije dobilo. Vlada Divljan je krenuo u solo karijeru objavivši 1987. prvi solo album "Tajni život A.P.Šandorova", te je sa Giletom iz Orgazma napravio jako zabavni "Rokenrol za decu", a Nebojiša Krstić i Srđan Šaper su 1986. napravili album "Poslednja mladost u Jugoslaviji", te potpuno nestali s glazbenog radara.
Idoli 1982
Ovaj cijeli box-set osim što komotno dođe zamijena starim i krckavim vinilima koji se još uvijek čuvaju kao relikvije vjerna je dokumentacija vremena kada se uistinu živjelo bezbrižno i kada ama baš nikome nije bilo teško odvojiti pare za 'metar ploča'. Bendovi i autori su bili potpuno relevantni kurentnoj svjetskoj sceni, pratili su se trendovi, scena je bila nevjerojatno jaka u svim pogledima, rađao se underground i alternativa, te je svatko praktički samo s jednim TV nastupom imao gotovo garantiranih 30.000 prodanih ploča. Idoli su bili zvijezde vremena lukavo i inteligentno iskoristivši ukazanu šansu ne samo zadovoljivši, već i nadmašivši kriterije i masovne publike, a i veoma oštre kritike bez ikakvih podilaženja ili kršenja nekih vlastitih umjetničkih principa.
Idoli 1982
Danas je jedino šteta za nove generacije što kompletno nisu sačuvani njihovi video zapisi s TV nastupa i nekolicina otkačenih video-spotova, posebice s albuma "Čokolada". Možda se s vremenom pronađu u nekim kolekcijama i TV arhivima gdje bi i trebali biti pohranjeni, ali na tome još nitko nije poradio. Ovo što se može pronaći na youtube-u je samo sitnica iz tog cijelog kolaža. Idoli su bili genijalci vremena i mojeg djetinjstva.
Idoli 1982
Skidam im kapu!
ocjena albuma [1-10]: 10
horvi // 10/08/2014