Conquering Lion
Dok tamo preko Velike bare akteri takozvane new roots scene - Iration ili Slightly Stoopid samo su neki od mlade struje koja bi trebala reggae muziku dovesti u 21 stoljeće, pune s koncertima čak i velike stadione, na Starom kontinentu ti isti ostaju i dalje uvelike nepoznanica. Razlog zašto je to tako ne zna nitko baš točno objasniti. Zbrka postaje time veća uzme li se u obzir da je za svjetsku popularnost reggaea u sedamdesetim upravo Europa, a prvenstveno Engleska, odigrala ključnu ulogu. Nije da se ovdje ništa ne miče po tom pitanju. Aktovi poput austrijskih Dubblestandart, britanskog producenta Prince Fattya ili fancuza Webcam Hi Fi također pokušavaju reggae ponovo vratiti na internacionalnu scenu, a ovaj posljednji ujedno je napravio mastering za novi album ovog sedmeročlanog makedonskog sastava.
Conquering Lion iz Tetova postoje već šest godina. Nastupali su svugdje po Balkanu, a gostovali su i u Njemačkoj. "Revelation" im je treći po redu album na kome predstavljaju svoju verziju modernog reggaea. Riječ je o razrađenom i suvremenom roots stilu s elementima psihodelije, duba i rocka, a zaokružuje ga vješti ragga-vokal pjevača Stefana Ilievskog. Zvuk na novom albumu je dosta šarolik. Melodična gitara smjenjuje se s raskošnim puhačkim uplivima ili pak kratkim keyboard minijaturama i razrijeđenim ali točno plasiranim dub efektima. Na albumu se nalaze i dvije uspjele kolaboracije - na "No Jealousy" gostovala im je srpska vokalistica Darka Rajić s prelijepim, nježnim ali i čvrstim glasom. Druga je "Plant More", suradnja s jamajkanskim pjevačem Donaldom Minottom (povezanim s legendarnim Lincoln 'Sugar' Minott?). Iako na većini albuma prevladava opuštena atmosfera s ritmičnim offbeatom, melodičnim bas linijama i psihodeličnim podzvukovima tipičnim kod američkih Pacific Dub, na brojevima kao što su "War Pon Dem" i "Trickster's End" u prvi plan se probijaju crossover elementi obilježeni energičnim bubnjanjem te jačom gitarskom distorzijom i atmosferičnim solažama.
U ukupno devet pjesama ovi Makedonci skiciraju portret "svetih buntovnika" kakve susrećemo u takozvanom conscious reggaeu. Društvena kritika, borba protiv izrabljivačkog sistema i oživljavanje kontra-mainstream kulture ovdje idu ruku pod ruku s gotovo religioznim uvjerenjem proisteklom iz rasta ideologije. Međutim, Hopeton Brown aka Scientist, posljednji živući velikan dub/reggae produkcije i miksanja, izjavio je jednom da je reggae muzika, i pored njene na prvi pogled jednostavnosti, zapravo najteža za snimanje. Što je vjerojatno i točno. A upravo je produkcija albuma ovdje problematična. Rezultirajući u dosta razvodnjenom zvuku i izgubljenoj oštrini onoga čega na ovom albumu ima zapravo u izobilju - odličnog modernog reggaea i vrlo važnih i istinitih poruka.
ocjena albuma [1-10]: 7
z. marković // 05/12/2013