Prema istinitom događaju, vrijeme dešavanja: 1961 g. Početak filma nam donosi informaciju da su 1961. Sovjeti imali toliko nuklearnog oružja da su mogli svijet razoriti 2 puta. Ameri pak za 10x. I obje nacije nastavljaju utrku. Nije bilo pitanje da li će do rata doći, već samo kada. I tko će prvi krenuti.
Američke podmornice već imaju sovjetske gradove na svojim nuklearnim nišanima, pa u toj vreloj hladnoratovskoj atmosferi, Sovjeti šalju svoju novu nuklearnu podmornicu K-19, "najbolje plovilo kojom je ikad Sovjetski mornar plovio", na testno ispaljivanje rakete. Koje zapravo služi samo tome da Kennedy vidi da i oni konja za utrku imaju. Naravno, u takvoj besmislenoj utrci, politika i Partija su iznad svega. Pa i iznad činjenice da podmornica još nije potpuno spremna za takav zadatak. Ili da novi doktror pati od morske bolesti, npr. Što naravno dovodi do dramatičnih situacija. Koje bi gledatelja trebale prikovati za stolac. I činiti ga zabrinutim za sudbinu sovjetskih mornara. Koji pričaju engleski. Iako imaju uniforme sa zvijezdama i natpise na ćirilici po cijeloj podmornici.
Pohvalno je što su samo dvije glavne uloge podijeljene poznatim glumcima. Od kojih Liam je vrlo dobar, a Harrison, iako hini ozbiljnost, kada izbaci onaj Indiana Jones osmijeh, je jednostavno Harrison. Koliko god bio "negativac" u prvom dijelu filma. Na kraju se pokaže kao Laf. Vrijeme mu je već za jednu pravu ulogu bad guya, ne znam kako mu to savjetnici već nisu rekli. Mladi glumci su odlični. Naravno, u danim im okvirima.
Kathryn Bigelow je navodno (bila) talentirana slikarica. Poznatija je kao bivši partnet Jamesa "Titanic" Camerona s kojim, očito, dijeli i strast prema sličnim filmovima. Imala je ona i dojmljiva ostvarenja - "Point Break" i "Strange Days". Možda je imala više inspiracije. Možda se željela dokazati bivšem. Ili budućem. Danas, činjenica da je žena u redateljskom stolcu ovog napetog filma ne osjeti se niti jednog trenutka. Mogao bi biti i zloban pa zaključiti da ili je ona malo muškobanjastih stavova o životu ili se ne želi emocionalno otkrivati pred muškim kolegama. Jerbo onaj emoticni dio priče, a to je prijateljstvo među posadom, kao i njihov odnos s kapetanom / kapetanima, je užasno slab. Na momente i patetičan. No, nema veze. Film je ionako rađen za nezahtjevne Amerikace. Kojima će biti smiješno kako sovjetska podmornica ima zastarjelu tehnologiju. Iako je 1961.
Zaključak: "Das Boot" i dalje ostaje car po pitanju filmova o podmorničkom životu. A nedavno mu je objavljena i redateljska verzija...
ocjena filma [1-10]: 4
sale // 11/07/2003