Plaćenici su se prije dvije godine pojavili u ljetnoj kino ponudi i ostavili dojam da se Stallone sa novim redateljskim poduhvatom dosjetio jedne ideje i napravio cijeli film oko nje. Da ne ulazimo previše u status pojedinih glumaca, Sly je odlučio okupiti što više akcijskih zvijezda na jednome mjestu. Uz ponekog borca iz sportskih ringova i Slya, dobili smo predstavnika novog vala akcijskih filmova Jasona Stathama, Jeta Lija, Dolpha Lundgrena, a u kratkim ulogama su se pojavili Bruce Willis i Arnold, tada još uvijek sjedeći guverner Kalifornije. Film je ponudio tonu ubojstava, hektolitre krvi, poneku dobru scenu, i gotovo nevjerojatnu dozu sentimentalnosti i melankolije (Mickey Rourke se pobrinuo za taj aspekt), a jedan od negativaca je bio Eric Roberts. Taj sklop zaboravljenih, novo oformljenih i zatomljenih persona s filmskog ekrana nije nikako ugrozio neke od najboljih filmova prije spomenute gospode, ali je uspio zaraditi dovoljno novaca da se ove godine pojavi i nastavak.
I dok se na redateljsku stolicu postavio Simon West (čija je karijera isto zapela nakon katkog uspona), malo toga se promijenilo, a akcija se dodatno nabrijala. Film započinje s ogromnom akcijom spašavanja bogatog kineskog poslovnjaka. Eksplozije, pucnjava, i još malo pucnjave pomiješane s eksplozijama i pucnjavom, vraćaju nas na stare staze slave. Ekipi se pridružio jedan novak - mladi Billy the Kid, a brzo ju je napustio Jet Li. Ono što je najmanje jasno u cijeloj timskoj dinamici je povratak Dolpha Lundgrena, koji je, koliko se ja sjećam, poginuo u prvom nastavku. Nakon naporne ackije, uspješno obavljenog posla, i kratkog susreta s Arniem, ekipa se uspješno vraća kući. I tu se događa jedan razgovor između Stallonea i mladića koji im se nedavno pridružio. Mladić želi izaći iz krvavog posla, Sly to sve jako dobro shvaća, a neminovna smrt mladića čeka iza ugla. Naravno, prvo se pojavljuje Bruce Willis, zahtijeva otplatu duga iz prvoga filma, u vidu spašavanja jedne vrijedne stvari iz albanskih planina, a rezultat svega je smrt mladića. U film ulazi glavni negativac, maštovitog imena Vilain (!) koji se pod nadahnutom mini renesansom Jean-Claude Van Dammea pretvara u sasvim solidnog i zabavnog protivnika, bez obzira na očitu istrošenost i intervenciju mnogobrojnih plastičnih zahvata - u ovome aspektu se ravnomjerno nosi s Stalloneovim intervencijama pod kirurškim nožem. To barem dodaje uvjerljivost njihovim likovima, ogriženih u borbama i sukobima. Cijeli fokus filma ne nastoji pronaći bilo što ozbiljno ili komplicirano u priči. U nekoliko navrata se pojavljuje Chuck Norris koji znalački utjelovljuje svoju internet personu neuništivog nadčovjeka.
Arnold, Bruce i Sly se zajedno bore u završnoj bitci i unatoč prenaglašenim forsiranjima određenih očitih stvari i poteza, sve to nekako djeluje i maršira do trenutka kada Arnold i Bruce nekoliko puta iskorištavaju ikonske rečenice iz svojih hitova. Cijeli taj samosvjesni pristup filmu, tom meta akciću u kojemu malo toga ima smisla, a ponajmanje radnja, ubija neke dobre trenutke i u previše elemenata izvlači gledatelja iz radnje. Osim jako skupog okupljanja raznoraznih akcijskih zvijezda, film ne nudi ništa posebno jako i zanimljivo u kontekstu akcijskih scena ili odnosa između likova. Formula je sada iskorištena po drugi puta, ali cijela ta priča ne doseže ni umjerene dosege zabavnog akcića. U pripremi je i treći nastavak koji sasvim sigurno ne donosi lijepe vijesti - pogotovo ne u vidu novih lica - jer je popis akcijskih zvijezda prošlih vremena sve tanji i tanji.
ocjena filma [1-10]: 6
robert tabula // 16/08/2012