Tarsem Singh je redatelj koji svoj interes za snimanje filmova gotovo u potpunosti posvećuje vizualnom aspektu dok se priča i razvijanje karaktera podređuju tome. Njegov redateljski pristup ne odgovara svima, ali je teško poricati da svako njegovo ostvarenje izgleda prekrasno. To je slučaj i kod 'Besmrtnika', jednom atipičnom mitološkom filmu koji se ne drži kanona grčke mitologije, ali nigdje nije zabranjeno da se te priče interpretiraju na posve drugačiji način. Jedino što se zapravo s ovime dobiva je veći interes gledatelja, makar je poveznica s originalnim materijalom marginalna. Nakon nasilnog početka filma u kojemu se kroz viziju proročice Fedre kralj Hiperion dočepa Epirskog luka s kojim oslobađa Titane, radnja filma prelazi na Tezeja. Mladog čovjeka koji je u svojemu selu, zajedno sa svojom majkom, marginalizirani plod prijezira gotovo svih susjeda. Jedino društvo mu je starac koji mu dijeli savjete i koji ga pokušava usmjeriti u pravom smjeru kako bi ispunio sudbinu za koju je rođen.
Pod krinkom starca se skriva Zeus koji je izabrao Tezeja kako bi se borio protiv Hiperiona i spriječio oslobađanje Titana. Koje bi onda uvelo i bogove u borbu.Radnja ne pati od previše kompliciranja, ali praćenje nekih sporednih likova i sporednih tijekova priče nepotrebno usporava ispunjavanje proročanstva. Kako se ratna horda širi zemljom, tako i Tezejevo selo dolazi pod udar nemilosrdne Hiperionove vojske. Hiperion mu ubija majku pred očima, a on završava u roblju. Slijedom sudbine ili sretnog slučaja završava na istom mjestu gdje se nalazi i proročica Fedra. I ona ga nastoji motivirati, što na kraju rezultira bijegom iz ropstva. Tezej dobiva vjernost i odanost jednog lopova, Stavrosa, a s njime i još nekolicinom ljudi se njegova družina pretvara u malu, ali hrabru skupinu. To je početna točka nakon koje Tezej napokon počinje preuzimati aktivnu ulogu iako je još uvijek neodlučan oko toga što će zapravo napraviti da okrene sudbinu u povoljnijem smjeru.
I onda se stvari u sve većem i razrađenijem stilu pokreću kroz predivno koreografirane scene koje nadilaze sadržajnost priče. I na toj poziciji se razdvajaju gledatelji koji će uživati u ovome filmu i oni koji će osjetititi nedostatke u scenariju. Vizualna kinetičnost scena se dodatno pojačava u scenama borbi koje se ne suzdržavaju od rezanja, uništavanja i lekcija iz anatomije kada se u borbe uključe nestrpljivi bogovi. Glumačka postava najviše dobiva uz Mickeya Rourkea koji kralja Hiperiona uspijeva učiniti u istoj mjeri zanimljivim, zlim i neobično senzibiliziranim u kontekstu svega onoga što radi i kako rješava većinu svojih problema i zapreka. Njegova interpretacija nadilazi sve boljke filma i njegov talent još jednom dolazi do punog sjaja koji se ne može smatrati potraćenim. Ovaj film je vizualno impresivan i dovoljno strukturiran da izbjegne stigmu šupljine. Glavni glumac Henry Cavill je solidan i ostatak glumačke ekipe s manje ili više uspjeha ispunjava svaku pažljivo koreografiranu pomičnu sliku. Redatelj Singh je stvorio svoju nišu u kojoj za sada uspijeva opstati, a da ga se ne može s nikime ni uspoređivati. Vizualno se istaknuti u gužvi Hollywooda je veliki uspjeh.
ocjena filma [1-10]: 6
robert tabula // 22/11/2011