Čudnovati američki psihodelični elektronski duet ponovno je donio zanimljivu kolekciju pjesama. Doduše nema hita kao što je bio "Crazy", ali su zato objavili čitav album naopačke pod nazivom "elpuocddoeht".
GNARLS BARKLEY
"
Crazy" je bio jedan od najvećih hitova 2006. godine i nevjerojatno je da im je to uspjelo s prvim singlom. Debeljko Cee-Lo Green (pravim imenom Thomas Callaway) je što je vrlo malo poznato počeo kao vokal u neuspješnoj hip-hop grupi Goodie Mob (frakcija Dirty South Movement) u Atlanti koju je napustio nakon tri albuma i 1999. počeo solo karijeru objavivši dva albuma 2002. i 2004. Producent i multiinstrumentalist Danger Mouse (pravo ime Brian Burton) proslavio se radom na virtualnom albumu Gorillaz "Demon Days" (2005), a surađivao je s brojnim hip-hop imenima od kojih je najveće svakako Jay-Z. Njih dvoje, Cee-Lo i Danger Mouse počeli su kolaboraciju 2003. koju su realizirali milijunski uspješnim tiražom prvog albuma "St.Elsewhere" (2006) koji je dosegao UK no.1 i USA no.4. Uz megahit "Crazy", iste godine imali su još tri hita - "
Smiley faces" (UK no.10), "
Who cares" (UK no.60) i "
Gone daddy gone" (UK no.1). Dvogodišnju pauzu prekinuli su početkom 2008. objavivši slatki plesni soul singl "
Run (I'm natural disaster)" (UK no.32), te su početkom proljeća, tjedan dana prije samog albuma izbacili sjajan trip-hop singl "
Who's gonna save my soul" inspiriran Massive Attack i Bristol scenom, kao i The Roots-ima. Usput, njihov bubnjar je sudjelovao u kreiranju tog čuvenog slowdown ritma. Sam album "The Odd Couple" je zbirka od 13 neobičnih i lucidnih pjesama koje su oivičili standardnom minutažom za radio reprodukciju (u prosjeku oko 3 minute), te osim zvrkastog electro-soul plesnog trećeg singla "
Going on" ovdje se nalazi još nekoliko raskošnih potencijalnih underground hitova (uvodna "
Charity case", plesni dub "
Suprise" i svatovska "
Blind Mary"). Povezavši bogatu ostavštinu soul nasljeđa iz '60-tih, electro-popa i hip-hopa, te se barem na kratko oslobodivši droga koje su ih činile opako neobičnima, razvezali su prilično turobne i mračne teme s dosta negativnim stavovima koje podebljava specifičan lucidni vokal Cee-Loa. Jedna od takvih hiperaktivnih skladbi je skroz šašava "
Whatever" gdje se vraćaju u djetinjstvo, posve bolesne "
Would be killer" i sjajan trip-hop "
Open book" u rangu Trickyevog "Maxinquaye", zatim enigmatična psihodelija "
No time soon", uvrnuto nerazumljiva "
Neighbors" i neoptimistična završna "
A little better". U 8 kompozicija Danger Mouse je iskoristio samplove koje su mu priredili Please, Ron Dante i Cy Payne, dok su ostali uzeti iz djela Kate Mansfield, Twink, Francoise Hardy, Sam The Sham & The Pharoahs i Nacabal And Yvon-Goudy.
Kao što je u uvodu spomenuto, album je objavljen i naopačke od kraja prema početku pod naslovom ""elpuocddoeht", djeluje kao da su iz njega izbačeni vodeći vokali Cee-Loa, te je sve spojeno u jednu kompoziciju dugačku 38.44 i objavljeno kao bonus cd. Slušati ga u takvom izdanju je lucidno hrabar psihodelični poduhvat baš kao i sam projekt Gnarls Barkley. Šašavo do daske. Ali nečega tu ipak ima i nalikuje na neki elektronski post-industrial...
Naslovi: 1.Charity case, 2.Who's gonna save my soul, 3.Going on, 4.Run (I'm natural disaster), 5.Would be killer, 6.Open book, 7.Whatever, 8.Suprise, 9.No time soon, 10.She knows, 11.Blind Mary, 12.Neighbors, 13.A little better
ocjena albuma [1-10]: 8
horvi // 21/07/2008