SEVEN AND COUNTING: Tonight (d.i.y./ bandcamp, 2024)
Osnovani u Zadru 2014. kao trojac s vremenom se proširio na oktet, a u nekim slučajevima funkcionira i kao nonet, ovaj elem, mnogoljudni bend svira zabavni i plesni country rock začinjen bluesom s pop ugođajem. To nije daleko od proslavljenog Rebel Star samo za razliku što su tekstovi na engleskom, no senzibilitet je vrlo sličan Milanu Glavaškome. To su pjesme prožete bogatom romantikom, čežnjama, životnim razmatranjima, ponekim melankoličnim i melodramatičnim trenucima, te se mnogo toga vrti oko emocija i ljubavi, no nađe se i angažiranih tema lukavo fiksiranih kroz poetske metafore poput "No easy way out" i naslovne "Tonight" o kompromisima luzersko-boemskog svjetonazora, onog koji je stotine tisuća Hrvata otjerao u gastarbajtersku ekumenu i dijasporu.
Stiče se dojam da bi ovi Zadrani bili sretniji negdje u Teksasu ili barem Irskoj jer je atmosfera čitavog albuma pitomo i prijatno raspoloženje guštanja pijuckanja piva i poneke žestice, ali s određenom bremzom samo za lagano podizanje adrenalina do cirka 1.0 promila. Stop. Zato je glazba vedra, takoreći za popodnevno obiteljsko druženje s frendovima u kome se ne smije i ne treba pretjerivati, a to nekome zna biti vrlo dosadno poput susreta s punicom koja na treću čašu gleda s onim obzorom na neumjerenog konzumenta.
Kako je materijal nastajao u dugačkom periodu, interesantno jest da je zadržao, odnosno dobio zajedničku stilsku crtu od vesele i bezbrižne uvodne "Keep me" sa čak nekoliko pratećih mješovitih vokala nastavljajući u ništa manje raspoloženoj "Back in your arms" potkrijepljenoj saksofonom i klavijaturama, da bi treća "I don't wanna go home" s Bob Segerovskim, pa pomalo i Springsteenovim šlihom posve uronila u zamaman AOR čemu mnogo kumuje fini, trezveni vokal Vinka Bakovića - Rustyja oko kojeg se sve razvezuje počevši od gitarskih legata, glavnog temelja svih pjesama.
Pa i unatoč osnovici kostura, tim gitarskim legatima, struktura pjesama je raskošno uokvirena brojnim staccatima (imaju još dvije gitare), te koji puta i laganim stiskom na papučicu distorzije ili pak, usnom harmonikom. Temperamenti 4/4 tempovi, bili oni plesni u umjerenom, srednjem ritmu (primjerice "Dancing with my dreams", blues-rock "Stranded" i riffoidan "You make me feel so young", te najbrži "Good times rockin'" pojačan kravljim zvonom i rockerskom međuigrom klavira, koncizno virtuozne gitare i saksofona) ili lagani stiskavci poput emotivne "I promise" i spomenute "No easy way out" odražavaju sjajnu količinu zavodljivih melodija koje sjedaju odmah na prvu bez ikakvog proračunatog zicera jer je očito da ova ekipa ima enciklopediju klasičnog američkog mainstream rocka i countryja u malom prstu ama baš u svakom momentu isijavajući taj pozitivan vibrato za plesnjake, ako ne i svadbe, barem onakve kakve se više rijetko može naći.
Na youtube su postavili polovicu materijala s ovog albuma od sveukupno 10 vlastitih pjesama i nema druge nego im dati podršku jer je ovaj materijal, kako kaže press stvaran čak 2 desetljeća i zaslužuje da izađe van privatnog Rustyjevog arhiva u domaći eter. Odličan početak i valja se nadati nastavku ovakvog (ne)obaveznog 'odbrojavanja' do sljedećeg rada.
Naslovi: 1.Keep me, 2.Back in your arms, 3.I don't wanna go home, 4.I promise, 5.Dancing with my dream, 6.Stranded, 7.No easy way out, 8.You make me feel so young, 9.Good times rockin', 10.Tonight