SICK CRAP: Total Fuckin Mess (d.i.y./ bandcamp, 2021)
Album koji traje poput polovice Minor Threat diskografije? Treba biti oprezan s time. I s ludilom Black Flag u doba Henry Rollinsa. To nisu bili uobičajeni punkeri i hardcoreaši poput Jello Biafre i Exploited, bili su udareni prirodno, takva ih je majka-scena točno naciljala da svoj ekspresivno-ubilački naboj istovare od 1979. do 1987., i to je bilo to. Niti dana, mjeseca i godine prije ili poslije.
Najmanje 30 godina kasnije, pojavljuje se ovaj pulski hardcore-punk bend revalorizirajući staro stanje svijesti, neophodno za razgibavanje i revitaliziranje iskonskog hardcore-punka koji je po mom skromnom sudu nadmašio i same pokretače kad su mnogi neuredni, bezobrazni, mahom šašavi, redovito pijani i zdrogirani predstavnici prvog-drugog vala glavom probijali zidove u socio-političkom busanju između Hladnog rata i velike ekonomske krize kapitalizma što je stupao u tranzicijske procese. Pakost je to bila gadna i opravdana. Street, skate, oi!, nonfikitvno, ponekad nadrealno i nestvarno, kako god, tada su se stvarale glavne smjernice budućih podžanrova. U dva navrata je naš suradnik Joks pisao o ovome pulskom bendu www.terapija.net/koncert.asp?ID=24000 i www.terapija.net/koncert.asp?ID=22880 iskreno zamjerajući na činjenici da nije napravo i recenziju albuma, a tada je bio odličan "Wasted Kids", još daleke 2016. godine.
Evo, s punih 5 godina pauze stigao je ovaj novi biser aludirajući po uvodnom "Intro (CCM)" da je moguće živi zapis, ali ne, nije. Posuđenica je talijanskog benda Cheetah Chrome Motherfuckers iz Pise s njihovog koncerta održanog 1986. u San Franciscu, a djelovali su upravo u spomenutom periodu od 1979. do 1987., te su bili suvremenici D.O.A., Butthole Surfers, Crass, Subhumans, Negazione…, a sve je to itekako utkano u izraz ovih Puležana. Točnije, to su sumanuto kratke pjesme u prosjeku po minutu i desetak-dvadesetak sekundi gdje se iskrca sve ono sadržajno bitno - urnebesni tempo bubnjara Dead Teda, kompleksni basovi Triggerika, raznolike vratolomije gitarista Draculija koje nisu samo našpanani riffovi nego i mnogo solističkih sekvenci (sjetite se Greg Ginna, Black Flag), te opičeni grleni screamo frontmena Sunnyboya čiji su tekstovi na engleskom još ponajveća injekcija i potencija za konzekventne učinke na svjetskoj sceni.
Pjesme su razvijene u adrenalinske eksplozije već nakon samo par sekundi bježeći glavom bez obzira da ne zapadnu u konvencionalni punk stvarajući kaotične i snažne konfuzije s ubjedljivo raznolikim fasadama, a koncept je točno usmjeren na ono što danas mnogim, takozvanim punkerima i hardcoreašima manjka - punk kao filozofija života, pogled na socio-politička i društvena, te i individualna zbivanja, a s time nema zajebancije stvarajući samoinicijativne zakone i pravila. I sva sreća što je to tako, drito u glavu, često i eksplicitno s mnogo opravdanih psovki svakodnevnog govora, neušminkano i nezataškano nekakvom samocenzurom počevši o političarima što govore, zvuče i izgledaju kao sranje, ali se tako ne osjećaju ("No words"), nastavivši verbalnim lažnim obećanjima 'pišanjem u vjetar' ("Pissin' in the wind") obrativši se i na hedoniste što svoja prividna spasenja nalaze u sintetičkim opijatima ("Brain damage"). Ima i konstruktivnih proglasa iz sušte opozicije prikazane da ne pada i ne prati maskirane parade lažnih portreta i političkih žrtava ("We're not cool"), nezaobilaznog sukoba s plaćenicima i dušebrižnicima ("Fuck tha police", nije nikakva obrada), kritike upućene novim punkerima koji se tehnički razmeću fancy modom koristeći ovaj žanr za nešto u čemu samo vole sudjelovati - 'tužno je što djeca ovih dana nazivaju punkom' ("New age sucks")… Metaforički nimalo slučajno nazvana "Republic of Corruptia" žučno razglaba o sistemu, državi, korupciji, kapitalističkim noktima zabijenim u ljudske vratove, općoj bijedi, besperspektivnosti i javnim pozivom na linč i spaljivanjem 'ove usrane rupe do temelja'.
Završnica ovog kratkog rada je individualni rezime današnjice s gostovanjem Bojana Jukića na pratećim vokalima u jedinoj s hrvatskim stihovima ("Drugačiji od svih") i (polu)naslovnom "Total mess (Trijo Porkodijo)" smještenoj u sobičku punom nereda s obješenom jaknom na vratima. Jasno, nimalo optimistično, ali dosljedno žanru, potpuno ljutito, bijesno i ogorčeno, nadahnuto istinom s podešenim 'litanijama' cinizma, socijalizacije i iskrivljenog humora što po svemu sugerira i kritizira aktualne probleme.
Naslovi: 1.Intro (CCM), 2.No words, 3.Pissin' in the wind, 4.Brain damage, 5.We're not cool, 6.Fuck tha police, 7.New age sucks, 8.Stampedo, 9.Republic of Corruptia, 10.Drugačiji od svih, 11.Total mess (Trijo Porkodijo)