"Početkom 1994. godine Milan je na poziv starog saradnika Mitra Subotića otputovao u
Brazil. Pristupili su realizaciji muzike koju su još 1985. godine započeli sa gitaristom Goranom Vejvodom, a tada su održali nekoliko koncerata pod nazivom "Dah anđela". U saradnji sa tamošnjim muzičarima: Zo Paraiba (Joao Parahyba), udaraljke, Fabio Golfeti (Fabio Golfetti), gitara, Taćana Baros (Taciana Barros), te Marize i Madalene, koje su pevale prateće vokale, snimili su CD "Angel's Breath". Subotić je bio zadužen za produkciju i klavijature, a Milan je svirao gitaru, trubu i pevao. Pesme bazirane na latino-ritmu i etno zvucima potpisali su Mitar, Milan, Fabio i Zo. Taj materijal Milan je okarakterisao kao "psihodelični samba rock sa balkanskim uticajima". Ovako u "Ilustrovanoj ex-Yu Rock enciklopediji 1960-2000" piše Petar Janjatović o suradnji Milana i Sube.
U to je ratno doba na našim prostorima bilo teško doći do izdanja "s one strane", pa su nam ti rijetki uspjesi donosili još veće veselje uz okupljanja u studentskim sobama i preslušavanje snimljenih kazeta. Tako smo otkrili i dosta "novih" srpskih bendova, a i Angel's Breath. Na žalost, krajem te godine kada je objavljen ovaj album, Milan je umro u Beogradu od raka unutarnjih organa. I ta je vijest nekako došla do nas. Suba je umro točno 5 godina kasnije, spašavajući stvari iz zapaljenog studia u Sao Paoulu. Milan sa 36 godina, a Suba s 38.
Dvadesetipet godina kasnije, Croatia Records i Zadužbina Milana Mladenovića odlučili su stare fanove, obradovati remasteriranim izdanjem ovog kultnog albuma, i privući nove Milanovim imenom na omotu albuma.
No, odmah treba reći, za one neupućene, da ako očekuju nešto slično Ekatarini, pogotovo onoj s kraja 80ih, neka se pripreme na šok. Možda se Metak ili Ogledalo mogu usporediti s mračnijom Ekatarinom iz 90ih, ali pjesma koja otvara, Praia do Ventu Eternu, je upravo opisana Milanovim riječima iz prvog paragrafa.
Ima tu i dosta nedovršenih ideja, koje su tek čekale na razradu (40 seconds of love, Madalena, Aplauzi) i možda bi se razvile tijekom živih nastupa da su se ikad dogodili, no i ovako moramo biti sretni da ih imamo. Oni nam daju zanimljive atmsferične instrumentale koji svakako dočaravaju multikulturalnost Brazila, na koju mi ni dan danas nismo navikli. I za kraj, šestominutna Velvet svojom mističnom tribalnom atmosferom zaokružuje ovo skoro zaboravljeno kultno djelo i ostaje žaljenje da Milan i Suba nisu uspjeli više toga snimiti. No, tko zna, možda se iščupaju još neki neobjavljeni restlovi, kroz koju godinu.
pedja // 24/06/2020
PS: Zasad je moguće Angel's Breath slušati na digitalnim platformama i na cd-u, a ljubitelji vinila dolaze na svoje krajem lipnja, kada izlazi i vinilno izdanje.