Iako sam dosad pasivno pratio što rade Melomeni, kako se od milja nazivaju, a uživo sam doživio samo jednu njihovu tonsku probu, već tad mi je bilo jasno da je to bend koji osim neposredne sviračke kvalitete ima u sebi nešto, čarobni dodir kojim spajaju energiju s kvalitetom. Na Facebook stranici piše:
Svježi band iz Zagreba, sastavljen od melomana : Vex (ex Vex and the Voxtones), Vex Wombat (ex thee Mad and Hairy Wombats), Ive (ex Dijabaz) i Mislav (Erotic Biljan and his Heretics, ex Babies). Uz to još piše:
Punk'n'Roll Addicts and High Priests in the Church of Johnny Thunders. Ova potonja rečenica na prvu bi me prije asocirala na neki mladi demo bend koji se još traži i na razne načine pokušava ispasti cool, a ne za ekipu koja je odavno doktorirala osnovne postulate rock&rolla. Međutim, već prvi taktovi Chinatowna pokazuju da taj tekst nije tu da bi se bend razbacivao floskulama, već sve napisano stoji.
thee melomen
Chinatown ima sedam pjesama, šest autorskih plus jedna obrada, "Criminals", američkih The Joneses, a ono što mi je zagolicalo maštu i prije slušanja albuma je naslovnica albuma, koja bend gura daleko od naših prostora i vjerujem da već ona ima dovoljno u sebi da potakne želju za skidanjem albuma. Album se nalazi na bandcamp stranici Melomena, možete ga skinuti po "name your price" naknadi, a kako sam saznao uskoro izlazi i cd u limitiranoj nakladi.
Ako niste slučajno zalutali u ono što sviraju Thee Melomen, znate da nije lako biti inovativan u bazično jednostavnom rocku s primjesama punka. I ovdje zbilja nema ništa inovativno, ali rifovi koje oni isporučuju imaju modernu konotaciju jedne davno prožvakane glazbe. Tekstovi imaju sjajnu dikciju, a iako se nisam previše trudio ući u dubinu istih, sjajno se slažu s rifovima. Kako mi se čini, tematizirani su proučavanjem i islušavanjem bendova koji njeguju slični glazbeni karakter, a u jednom dijelu imaju hommage kung fu filmovima, što ima veze i s naslovom mini albuma. Glazbeno su Thee Melomen najbliži proto punk i pub rock bendovima iz sredine sedamdesetih, s većim naglaskom na američko tlo. Asocirali su me na Dead Boys, Dictators, Rocket From The Thombs, The Saints, Eddie & The Hot Rods, a od onih poznatijiih na prvi MC5, rane (demo) faze New York Dollsa, Ramonesa i Buzzcocksa, kao i Stoogese iz prve polovice sedamdesetih. Svi spomenti bendovi koliko god su i bliski, toliko imaju i raznolikosti. Sve te razlike, pod jednim krovom upravo su Thee Melomen.
Uvijek je kod rock bendova početak i prvi albumi ono što bend čini velikim, a tako je i s Melomenima. Kod njih to u startu treba ipak uzeti s rezervom, jer kompletna ekipa iz benda su prekaljeni glazbenici koji iza sebe imaju traga u nekoliko najpoznatijih domaćih garažnih bendova (najpoznatiji Babies i Erotic Biljan and his Heretics), te kod njih teško možemo pričati o nekom početnom zanosu. Baš zbog te činjenice još više iznenađuje energija, koja uz neosporno kvalitetnu svirku nosi
Chinatown .
One standardno šablonizirane priče koje često čitam, a i sam ponekad pišem o nekom bendu; da bend treba probat vani, prekvalitetni su za našu scenu itd, kod Melomena mi nisu pale na pamet. Daleko od tog da svojom kvalitetom to nemaju, ali nekako ih prije vidim kao nove underground rock mange naših prostora, jer imaju ono nešto što ih baš veže za naše podneblje. Nije to lako objasniti, ali najjednostavnije je reći da sam sretan što ih imam u svom dvorištu.
Zagrebačka promocija EP-a je vrlo brzo, u petak, 22/01/2016 u Spunku. Be there or be square!
ocjena albuma [1-10]: 9
jura // 16/01/2016