Nakon što je SSSR okupirao Čehoslovačku u kolovozu 1968. kako bi spriječio pojavu rastućih tenzija liberalizma i slobodoumlja što su se jasno nazirale kroz tadašnje reforme potaknute vladom Aleksandra Dubčeka i pokreta Praškog proljeća, mladi student, dvadesetjednogodišnji Jan Palach se iz nezadovoljstva i frustracije općom političkom klimom polio benzinom usred Praga 16.I 1969. i zapalio. Taj čin samospaljivanja nije imao nikakve bitne utjecaje na socio-političku situaciju, ali je ostao zabilježen kao svjesan revolt pojedinca koji je očekivao značajne promjene. Tek nakon pada komunizma Palach je proglašen herojem i na praškom Vaclavskom trgu mu je postavljena spomen ploča.
Nanovno pokrenuti solo projekt Grégoire Fraya iz Thot koji je mirovao punih osam godina da bi se u proljeće 2015. oglasio EP-ijem "Dead Notes" s ovime trećim mini izdanjem, ponovno EP-ijem zašao je još u sentimentalniju i intimniju sferu: jesensko-zimski ugođaj kada se utopljeni u sklad svojih domova bezbrižno promatraju i revaloriziraju događaji odigranog. Najčešće se na koncu i početku godine evidentiraju rezultati, rade se statistike i inventure, a Grégoire se dao u razmatranje davnih događaja, njihovih odjeka i sjena nastavljajući započete opsesije vremenom kao terminologijom epohe. Podsjetimo, prvi rad još iz daleke 2007. bio je nadahnut kišom (EP "Songs From The Rain"), a ovaj je uz sjetna gitarska akustična staccata, udaljene i prigušene harmonije syntha i blagih melodija klarineta Arielle Moens, suradnice iz Thot kroz samo 3 jednostavne pjesme s okusom neo-folka nabijen emotivnim preokupacijama o razočaranju i spoznajama da unatoč tenzijama i htjenjima niti u ljubavi ne ide sve onako kako bi se očekivalo. U tim aspektima svatko ima svoje prohtjeve i ponude, pa premda se mnogo takvih stvari i previše olako gleda i doživljava, upravo to nastojanje kroz obostrane kompromise mnogo puta završi pesimistički u emotivnom ambisu.
Stoga metafora na Jan Palacha s prepoznatljivo tipičnim Grégoirevim stavom s visoko uzdignutom gitarom slikanom upravo na praškim krovovima s vidikom koji prikazuje to poznato mjesto Vaclavskog trga upućuje na autorovu snažnu spregu - osjećaja pojedinca koji nastoji promijeniti svijet, odnosno spomenutog legendarnog češkog revolucionara što je dao život jer je nešto želio drastično izmijeniti, kao i sve one koji ne odustaju u svojoj nakani da bilo što okrenu na bolje za dobrobit čitave društvene zajednice.
Naslovi. 1.Skadi, 2.Dukkha, 3.Asger
ocjena albuma [1-10]: 7
horvi // 01/01/2016