Mini album iliti EP zagrebačkog ambient/ experimental autora o nepreglednoj pustinjskoj praznini.
Solo projekt Ivana Brckovića iz Zagreba koji je do sada snimio nekih 20-tak drone albuma, nekoliko tribal mikseva i nekoliko snimki improvizacija na pianu i ambijentalnih synth komada pokrenut je 2007. godine. Ovo mu je prvo izdanje na Slušaj najglasnije i komotno se može uklopiti u ambijentalni minimalistički elektronski zvuk provučen kroz 6 jednostavnih instrumentala.
Nema nikakvih plesnih ritam mašina, a konstrukcija zvuka je posve ogoljena na 2-3 čista elementa (synth i efekti) koji se sistemom copy/paste u nekom programu za komponiranje glazbe nižu u periodičkom slijedu tvoreći prijatne i nenametljive, te veoma lagane ambijente. Koliko se može shvatiti, ovdje u određenu ruku postoji koncept, da li eksplicitan ili metaforičan ne bih mogao točno prosuditi, no sve mi se čini da je autor pokušao dočarati zmijurinu iz pakleno vrele pustinje koja se migolji po užarenom pijesku.
Sasvim laganim odjecima elektronskih efekata s blagim echo pojačanjem, ona se vrzma tražeći plijen, iz pijeska isijava vrelina nepregledne pustoši (uvodna "I try to move"), čekajući na lovinu koja joj je izgleda izmaknula ("Wrong direction"), da bi se onda usmjerila na nove pokušaje preživljavanja ("Hope"). Melodija gotovo i da nema, a jedine natruhe se pojavljuju u repetirajućim minijaturama statične "Lo line", ali se uočava da, kako god bilo, ovih 6 kompozicija (tu su još "Message from the wind" i "Oasis") imaju svoju minimalističku priču koja jeste vrlo štura i praznjikava poput samoće u prostranstvima pjeskovitog pakla, no ima 'ono nešto' u pogledu artističkog prikaza pejzaža, pa ako hoćemo, i doduše distanciranog, ali mogućeg ekološkog svjetonazora.
Djelce od nepunih 25 minuta one stare fanove ambijenta podsjetiti će na neke kreacije Brian Enovih eksperimenata iz kasnih 70-ih i ranih 80-ih kada je maestro koristio sasvim drugačiji pristup, no po realizaciji ideje, "Desert Snake" je vrlo blizak konkretnoj glazbi pokušavajući zvukove iz prirode, kao i atmosferičnu idilu oblikovati u vlastite audio skulpture.
ocjena albuma [1-10]: 6
horvi // 19/08/2012