Kranksi su se nakon objave prošlogodišnjeg albuma
"3:15" potrudili da ga čuju u svim dijelovima RH, pa i susjedne nam Slovenije, a polako uz stare pjesme na svojim koncertima predstavljaju i nove.
Iako je sinoćnja koncertna ponuda u Zagrebu bila respektabilna, nisam smio propustiti njihovo novo prikazivanje zagrebačkoj publici, da vidim u kojem su smjeru otišli od zadnjeg im posjeta
Spunku, prije točno dvije godine. Ako gledamo taj koncert, bogatiji su za još jedan bas, pa su tako u postavi dva basa, truba, sax, rog i bubnjevi, a po novome su u svoj "junge punk" počeli ubacivati i pomalo elektronike, a dobro su se potrudili i oko vizualizacije na platnu iza njih.
kranks © samir
Krupni, a i brojni, kakvi jesu, u Spunku im se zbog veličine stejđa, Pinta, jedan od basista morao snaći ispred stejđa, što mu nije teško palo jer je imao više mjesta za Scenski nastup. Također, pofalio je i koji mikrofon, pa se prateći vokali nisu baš čuli kako treba, no sve u svemu Kranksi su i ovaj puta dali sve od sebe, a koliko smo na kraju mogli vidjeti i čuti, dobili još pokojeg fana.
U nekih sat vremena svirke, bez puno priče i stajanja stane im oko 20ak pjesama, pri čemu su svoj dobro poznati i spomenuti "jungle punk" dopunili i malo sporijim te psihodeličnijim pjesmama, a ima tu i dobrog "ojkanja", koje bi možda dobro prošlo i negdje oko hipodroma početkom srpnja.
kranks © samir
Proveli su nas kroz presjek svojih poskočica - Wo ist kranken?, Si Gore, Love Song, OČE / Abba, preko ozbiljinijih tema u Devil's Time ili Želja, pa sve do završetka uz posmrtni marš na Zauvijek tvoj i brzog prelaska u Stani. Između su ubacili nove pjesme, kao da ispituju tržište, pa je Nisam svoj ubačena na početku, dok su u komadu, negdje u sredini, odsvirali ooojkaste OvajeOvane i OOOOOOOj. Za kraj su ostavili Bučardu uz tekst "Ja sam idiot..." i Pazite na glavu koje su bile savršene za odlazak u hladnu noć.
kranks © samir
Nije izostao ni Breceljev Ljuba Trovač, dok meni fale Zaporošci, a bome i Šećer, za kojeg se nadam da će ga opet uskoro početi svirati uživu.
Ono što je moguće reći na kraju, je da su Kranksi usvirani bolje nego ikad, ne staju nego melju nove pjesme, a tko zna, možda ih uskoro vidite i pred nešto širom publikom. Tko zna...
pedja // 06/04/2025
> vidi sve fotke // see all photos