Prošlo je 13 godina otkad nas je Jasona Köhnen sa svojim The Kilimanjaro DarkJazz Ensemble-om posjetio u
KSET-u. I tad me oborio s nogu, pa sam počeo pratiti njegovog izdavača Denovali Records, a bome i njega i sve njegove projekte. Od spomenutih TKDE preko The Mount Fuji Doomjazz Corporation do Mansura i sadašnjih The Lovecraft Sextet. Ne smijem tu zaboraviti, zapravo njegove početke u breakcore bandu Bong-Ra, no tu se još nismo uspjeli sastati.
Jason Köhnen © pedja
Iz tog svega, naravno izlazi baš mix svega i svačega, što je jako teško staviti u neku ladicu, pa on za sve to najčešće koristi "darkjazz" izvedenicu i vjerojatno je to najbliže kako je moguće opisati to nešto što se provlači kroz ono što Jason radi s raznim inkarnacijama. No u svakom od njih, moći će slušatelj pronaći nešto electronike, jazza, ambientalija, pa i drone-a i doom-a.
U ovoj postavi koja se naziva sextetom, a zapravo ih je kvartet, a koju smo imali prilike vidjeti na stejdžu Močvare, ima najviše tog instrumentalnog mračnog jazz-a s dosta ambijentalnih ritomova, što je moguće pripisati internacionalnoj ekipi koju čine britanac na saxu, francuz na dabl basu, mađar na bubnjevima i, Jason, nizozemac na raznim laptopima i elektroničkim pomagalima.
THE LOVECRAFT SEXTET © pedja
Kroz nekih sat vremena, The Lovecraft Sextet proveli su nas kroz njihov opus od par albuma i ep-ova u minimalnom kontaktu s publikom i koncentracijom na izvedbu. Nisam inače neki jazz fan i ponekad su mi njihove improvizacije "toomuch", no upakirano u ovakvu izvedbu sve to mi se čini skroz ok i skroz dovoljno u vremenkom terminu. Sve skupa odlsušali smo nekih 6-7 pjesama s jednom na bisu, a vrijeme je prošlo stvarno brzo. Svaki od svirača skoncentriran je na svoj instrument i čini se kako funkcioiniraju bez neke međusobne komunikacije, a točno znaju kad treba nekom od njih dati prostora da se razmaše.
MERAKHAZAN © pedja
Netom prije benda, sam na duplom basu koje mu je služilo i kao bas i kao udaraljke i kao gitara i kao neka tamburica, svojim nas je umijećem počastio francuski experimentalista Jean Christophe Bournine, pod pseudonimom Merakhazan. Vrlo zanimljiv i dinamičan nastup s nadosnimavanjem ritmova i zvukova, nastavio je i kasnije u regulanom programu.
Hvala Močvarcima na dovođenju ovog benda, a hvala im i na početku u zakazano vrijeme (20:30), a to je i razlog zašto već danas možete čitati o ovom koncertu.
pedja // 03/03/2024
> vidi sve fotke // see all photos