Ako vam nije đir tiskat se s dvjestotinjak osoba u prevrućem klubu, gdje se vlaga cijedi s zidova, a znoj frca svakim zamahom glave, te biti povremeno uvučen u šutku i pomišljati kako bi svjež zrak imao dobru prođu da ga prodaju na šanku, slobodno možete prestati čitati ovaj riport. No u konačnici, ima li boljeg ljetnog provoda u pregrijanom Zagrebu? Mnogi će reć da ima, ali svi koji su ovaj četvrtak bili u Močvari očito su drugačijeg mišljenja. A Močvara je bila puna. Ništa čudno, rekli bi, kad ne bismo znali da se radi o kasnom ljetnom srpanjskom datumu, koji je još k tome u Zagrebu nudio barem dva giga. Publike je bilo, čak štoviše mislim da su svi koji još ne brćkaju noge u plićaku bili u Zg i našli se u dvorištu kluba kraj savskog nasipa. Imaju li
Thee Oh Sees stvarno toliko poklonika, je li konačno u dovoljnom broju sazrela klupska publika koja će brčkanje u moru podrediti prvom nastupu jednog garažnog benda ili je to prisilan odraz krize nije ni toliko bitno. Bitno je da nas ima. A da će biti pakleno vruće nismo ni sumnjali. U Močvari bez adekvatne klimatizacije, takav je svaki ljetni (a i poneki drugi) gig. No ni to me nije spriječilo da se uguram u prve redove. Reputacija koja prati Thee Oh Sees govori da se uzavreli nastup zarazno pozitivne atmosfere i manične energije koju ovaj bend odašilje mora osjetiti/doživjeti baš u prvim redovima.
Thee Oh Sees @ Močvara © edi
Obećano - ispunjeno. Već nakon prve stvari svi su skačući bili u zraku, mokri do kože, kao da je bend pritiskom na prekidač pojačala raširio mahnitost. Direktno-intiman kontakt s publikom i intenzivan doživljaj potencirani su i položajem instrumenata na stejdžu, kako bismo što bolje pratili što izvodi bend. U sredini pred fanovima smjestio se bubanj, pa sve bravure koje inače bubnjari izvode u pozadini sada su nam bile u direktnom vidnom polju, odnosno nadohvat ruke (što je poslije omogućilo jednom oduševljenom obožavatelju da mazne palicu). A
Mike Shoun je svoj bubnjarski zadatak izvodio ubojito brzo i precizno kulerski okupljajući bend oko sebe, uz put ubacivši, činilo se ničim izazvan, drum solo dok se ostatak benda između dvije pjesme uštimavao, osvježavao pivom i hvatao dah za nastavak.
Thee Oh Sees @ Močvara © edi
Sa svake strane bubnjara su pokretač benda, pjevač i gitarist
John Dwyer i drugi gitarist/basist Petey (ne divljam u punk bendu samo sam istetoviran od vrata naniže) Dammit! Držeći gitare visoko na prsima, John i Petey su još jedna aktivna vizualno-zvučna atrakcija, jer im taj položaj omogućava gotovo stripovske pokrete pri sviranju, kad ne znaš jesu li im gitare predivno oružje u službi njegovog veličanstva zvuka ili se bore s njima da iz njih silom izvuku baš taj nabrijan zvuk koji liježe kao prekidač. Kolokvijalno bi se reklo "razvaljuju!".
Thee Oh Sees @ Močvara © edi
I možda je John Dwyer, naizgled najenergičnija figura na stejdžu, koja skače, pljuje, guta mikrofon, pocikuje i falsetirano pjeva svirajući, vrteći i bacakajući gitaru, u kovitlacu tijela i zvuka sva trojica mušketira doprinose uzavreloj atmosferi u prvim redovima, gdje nije dugo trebalo da se stvori znojni mosh pit. Kao kontrapukt tom punk doživljaju, u pozadini je smještena jedina dama u bendu koja upotpunjava zvučnu sliku i doživljaj soliranjem na klavijaturama i prekrasnim vokalom.
Thee Oh Sees @ Močvara © edi
Muzika koju Thee Oh Sees sviraju savršen je mišung psihodelije i garaže s jangle popom šezdesetih i sedamdesetih. Brzo, ritmično, sunčano. Nakon uvodnog dijela s brzim i kraćim "1-2-3-4" stvarima, smjer zaokreću prema sporijim, dužim i razvučenijim što gitarističkim, što klavijaturističkim stonerskim solažama i drone psihodeliji. I taman kad se uljuljaš u san omamljen vrućinom i ponavljajućim psihodeličnim pasažima (što je neke ponukalo da ih proglase dosadnima i krenu u potragu za zrakom na terasi), pravovremeno si prekinut od zaspivanja falsetiranim Johnovim povikom i ritam opet krene u galop s grooveom benda koji te grmljavinom vraća u poskakivanje i naguravanje. Johnov "A-a-a-a-a-a-a-a" tako postaje motor pokretač još jednog ljudskog grotla uz zborno pjevanje, barem ekipe iz prvih redova, svih stvari. No u tom nizu, na granici između psihodelije i jangle popa s minimalističikm tekstom i nepogrešivim "la la la la" refrenom
"I was denied" kipući je vrhunac koji je vrlo lako mogao biti i pravi trenutak da se zapali bengalka usred nastupa, kad bi samo navijački puk pohodio ovakve gigove.
Thee Oh Sees @ Močvara © edi
Kad sam hladeći se u dvorištu Močvare nakon koncerta komentirao pro(e)življeno, par puta sam istaknuo kako je gig atmosferom i energijom bio u
DIY duhu osamdesetih, kad su Black Flag, Husker Du i Fugazi bukom prenosili svoju radnu etiku. I stvarno, slika kojom bih mogao opisati koncert bila bi znojem natopljena majica Johna Dwyera poderanog lijevog ramena, na mjestu izraubanom remenom gitare. Upravo taj znoj i istrošenost govore o iskrenosti i intenzitetu nastupa Thee Oh Sees, koji su vrhunskom usviranošću, predanošću i profesionalnošću odsvirali ovaj nastup, a vjerujem i svaki od stotina nastupa u svojoj karijeri. Nakon toga uopće ne sumnjate u istinitost priča u kojima Thee Oh Sees slove za jedan od najradišnijih bendova današnjice (što zasigurno dokazuje niz od 7 albuma u zadnjih 6 godina i gotovo neprekidna turneja), a uz koju John Dwyer stiže pokrenuti i svoj label (Castle Cafe Records), na kojem izdaje albume glazbenih istomišljenika, poput Tya Segalla. Kad bi Michael Azerrad danas krenuo pisati nova poglavlja za svoju kultnu knjigu "
Our band could be your life", poglavlje o Thee Oh Sees sigurno bi se zvalo "This band should be your life".
Thee Oh Sees @ Močvara © edi
bir // 28/07/2013
> vidi sve fotke // see all photos