"Ovo nije koncert, već doživljaj" stajalo je uz svaku najavu ovog koncerta....koncertnog doživljaja i praznika ritma.
beatbusters © edi
Već na ulasku u Aquarius lagani drum & bass ritnovi nenametljivo su se provlačili tjerajući vas nesvjesno na lagano gibanje. Predgrupa je mogla početi na vrijeme s obzirom da je prostor bio odlično popunjen, taman kako treba da svatko ima mjesta za skakutanje. Večer otvara human beatbox svojom točkom koji najavljuje
Beat Bustering Performance, trojicu mladića koji su svoj elektronski uradak odnjihali i odbeatali na stejđu.
Lagani kratak i sasvim dovoljan uvod za
Jojo Mayera & Nerve. Jojo Mayer, kao što je već rečeno u najavama je jedan od trenutno najboljih svjetskih bubnjara i inovatora na polju live elektronike. Njegov bubnjarski DVD je trenutno najtraženiji na svijetu i čovjek jer definitivno bubnjarski udžbenik.
jojo mayer & nerve © edi
Radionica za bubnjare svih uzrasta za koju je vladao veliki interes je počela u 17,00 a sigurno su svi polaznici ostali i nakon radionice s obzirom da je bilo vrlo mlađahnih primjeraka bubnjara koji su strateški zauzeli mjesto uz stejđ da bi osigurali svoju palicu nakon koncerta.
Jojo Mayer & Nerve su, kažu pioniri njujorške live elektronske scene, majstori improvizacije, inovacije i primjene principa elektronske glazbe na live izvedbu.
jojo mayer & nerve © edi
Nerve uz Jojo Mayera su Takuya Nakamura na klavijaturama, semplovima i trubi, John Davis na basu i kako kažu raspoloživi izvori Roli Mosimann kao pozadinski član - real time audio reconstruction.
No ono što je vidljivo na stejđu, trojac Mayer-Davis-Nakamura tvore savršen sklad kojim stvaraju tu ludu drum & bass glazbu sa elementima koječega od jazza, junglea ,duba no uz savršenu točnost ritmičkih izvedbi. Jojo je doista kao živa ritam mašina zavidne brzine i svakim trenutkom opravdava svoj "reverse engineered electronica" stil, izum ili način kojim u live izvedbi oponaša elektronski programirane ritam mašine. Davis bas dionicama i dub ritmovima nadopunjuje doživljaj i prati priču oponašanja elektronske glazbe dok Nakamura kroz ritmove provlači bilo klavijaturama, sempliranjem ili trubom, melodiju…ublažava ili naglašava ritam zvukovima od jazza do na trenutke industriala.
jojo mayer & nerve © edi
Nakamura konstanto prati što mu se događa s lijeva na ritam sekciji i reagira momentalno i besprijekorno, iako nije postojala set lista te je svirka tekla prema trenutku nije došlo do pretjeranog soliranja tijekom cijelog koncerta.
Energija svirke i reakcije publike je bila konstanta i iako se Jojo prvi put obratio pred prvi bis nije nedostajalo osjećaja povezanosti. Odsvirali su dva energična bisa sa nekim od svojim najvećih hitova poput Jabon, 7even…
Na žalost mnogih, svjetla su se nakon drugog bisa i nakon nekih sat i 45 min svirke upalila ali je nastavljeno druženje i slikanje s fanovima i mladim učenicima.
jojo mayer & nerve © edi
Bilo je genijalno iskoristiti priliku i vidjeti majstora svjetskog glasa na djelu i sudjelovati u ovom sjajnom koncertnom doživljaju.
edi // 02/05/2011