Uspjehu ovog debi albuma posve nepoznati Vampire Weekend iz New Yorka mogu zahvaliti činjenici da ih je publika primjetila putem bloga "Benn loxo du taccu" i "Stereogum" gdje su se tokom 2006. i 2007. mogle besplatno skidati neke njihove kompozicije. Uslijed nevjerojatne posjećenosti njihovih blogova angažira ih XL Recordings i 2007. im objavljuje EP "Vampire Weekend" i dva singla "Cape Cod Kwassa Kwassa" i "Mansard roof" od kojih ovaj posljednji koncem iste godine dospjeva na indie UK no.17, a magazin Rolling Stone ga uvrštava na no.67 najboljih singlova 2007.
Glazba Vampire Weekend je prije svega pod utjecajima afro tradicije Konga, takozvane soukous (čitaj sukus) glazbe. Članovi sastava su Ezra Koening (vokal i gitara), Rostam Batamanglij (klavijature), Chris Tompson (bubnjevi) i Chris Baio (bas), te su njihova porijekla još uvijek uvijena u velo misterija jer su svi bijelci koji sviraju i pjevaju kao da su rođeni u ekvatorijalnoj Africi. Za potrebe debi albuma sekciju su proširili sa gudačkim trijom i dva glazbenika na kongama i shakeru.
Vampire Weekend - Mansard Roof
Ovaj vrlo kratki album u trajanju od svega pola sata otvara uspješni singl "Mansard roof" u rasplesanoj soukous ritmici koja je obogaćena gudačima i gitarskom svirkom poput bisernice, te ovakvih komada na albumu ima još nekoliko (primjerice "Oxford coma", "Cape Cod Kwassa Kwassa" gdje negiraju Peter Gabrielov doprinos world musicu, "One / Blake's got a new face", "Bryn"), dok je treći singl "A-punk" (UK no.61 u siječnju 2008.), te skladbe "Boston", "Walcott", "The kids don't stand a chance" i "Campus" jedni od izuzetaka koji osim soukousa sadrže i lagane plesne sintagme ska, new wave i primjesa zvukovlja sympho-rocka i reggaea. Sve skladbe su im vrlo dinamično nabijene harmonijama, jednostavnim aranžmanskim riješenjima i sjajnim Ezrinim afro vokalima na pragovima ranih Stingovih glasovnih baršunastih ciktova iz vremena The Police, te imaju prodorno i upečatljivo razvijanje glazbene nadogradnje
Veoma prijatan album koji po nekim referencama djeluje kao da dolazi iz vremena reggaae-new wave perioda i doba kada je Paul Simon koračao u world-music albumima "Graceland" i "The Rhythm Of The Saints". Ugodno iznenađenje.