TERMINAL CHEESECAKE: Cheese Brain Fondue: Live In Marseille (Atypeek Music/ Artificial Head Records, 2017)
Ovaj kultni londonski bend držao je nekoć protutežu Butthole Surfersima: bili su opaljeni eksperimentima, noiseom i psihotičnošću još odmah po osnivanju daleke 1988. kada su objavili dva izdanja i više samozatajno nego li medijski šire eksponirano djelovali do 1994. objavivši ukupno 7 izdanja stilski šarajući od noise-rocka i no-wavea, preko reaggea, dubova, elektronike, doom/dronea, ambienta, industriala… U nekoliko navrata su mijenjali postave, no kao stamenovi su štrčali osnivači Gary Boniface, Russell Smith (zanimljivo, jedan od članova popularne house-dance grupe M.A.R.R.S., sjećate se velikog hita "Pump up the volume"?), te Mick Parkin i John Jobbagy.
Nakon ogromne pauze od punih 20 godina, ujesen 2016. objavili su povratnički album "Dandelion Sauce Of The Ancients" s novom postavom u kojoj su od stamenova originala ostali samo Russell Smith i John Jobbaggy. Ostatak benda su Gordon Watson, Dave Cochrane i vokalist Neil Francis. Svi su oni radili u cijelom nizu underground bendova čija imena su mahom ostala 'ispod poklopca' u debeloj sjeni ondašnjih alternativno poznatijih izvođača još od sredine 80-ih sve do danas. A prethodno su realizirali ovaj živi zapis iz Marseilla 2015. na kome su od novog materijala izveli samo jednu pjesmu - "Poultice" dok im je ostatak repertoara bio sastavljen od kultnih kompozicija iz 80-ih i 90-ih.
Narafski, mnogi tek sada po prvi puta čuju za ovaj bend, no oni i dalje zvuče svježe na ovome live snimku kao da uopće nije bilo toliko dugačkog hiatusa. Pjesme se nikuda ne žure premda ima urnebesnih brzanaca koji spajaju krautrock i space-rock s nezaobilaznim noiserskim gitarama i psihodelijom ("Herbal space flight"), ali ima i posve mračnih staccata bez pratnje bubnjeva ("Fake loop" primjerice) ili komada kojima se umnogome približavaju doom/stoner etici ("Blow hound"). Feedback publike je minoran u svemu tome, čini se gotovo i nezainteresiran u mogućoj omamljenosti, ali i bez ikakvih sedativa, odnosno stimulanasa, njihova glazba proizvodi dostatnu količinu opijata da se niti s nekoliko kilometara udaljenosti ne može ne primjetiti ta psihotična fluidnost koja se odigrava punih 75 minuta s maglovitim i prigušenim vokaliziranjima Francisa.
Naslovi: 1.Herbal space flight, 2.Fake loop, 3.Bladdersack, 4.Johnny Town-Mouse, 5.Blow hound, 6.Poultice, 7.Wipey, 8.Lazy hard on, 9.Valium chicken leg