EMIL AMOS: Filmmusik (Pelagic Records/ Cargo, 2017)
U predahu između nekoliko radnih obaveza za matične bendove, američki multiinstrumentalist Emil Amos dao si je oduška sastaviti svoj prvi solo album od cijelog niza fragmenata i skica. On je bubnjar bendova OM, Grails i Lilacs & Champagne, te gitarist i vokalist Holy Sons, a kroz dvije decenije dugačku karijeru s njima je objavio preko 50-ak različitih izdanja, što studijskih albuma, živih zapisa, EP-ijeva, singlova, kompilacija…
Na ovome prvijencu tek dvije teme su fokusirane na soundtrack za film "Suit of Lights" kojeg treba očekivati tek iduće godine, međutim kako mu je to bio glavni poticaj za mahom instrumentalistički izraz, da ne ispadne tek samo jedan solidan singl ili neko extended izdanje, odlučio je nanizati cijeli spektar kratkih poluinstrumentalnih komada iz opusa svojih matičnih bendova. Tako se ovdje nalaze dvije klavirske moody balade Grails s aktualnog albuma "Chalice Hymnal" i jedan komad kojeg je koristio kao sitnu intervenciju, pa nekoliko tema benda Lilacs & Champagne, te vokalne pjesme Holy Sons poput "Bed of nails" sa starog albuma "My Only Warm Coals" stvaranog u periodu od 1995. do 2010. koji je u nekoliko navrata objavljivan na audio kasetama, a tek 2013. izdan i kao cd. Ima on ovdje još gomulu materijala kojeg je izvodio s matičnim bendovima, ali nikada do sada nije realiziran, pa mu je ova kolekcija upotpunjena sa sitnim fragmentima koji se gibaju otprilike u psihodeličnom soundtrack formatu s natruhama post-rocka i ambijentalnog popa protkanog električnom i akustičnom gitarom, nonšalantnim odjecima uglavnom tromih i umjerenih tempova, te klavirskom svirkom s povremenim synth harmonijama.
Sve u svemu, ništa spektakularno. Puno kolažnih skica koje djeluju šturo i nezavršeno, no ugodno i pristupačno poput nedotjeranih radova Bearsuit Records ili ambient-pop albuma David Sylviana. Efekt ovakve zbirke bio bi potpuniji da je kompozicijama dao potrebite duljine da se razmašu i razviju, međutim sabijenost većine tema na kratke pop formate do 3 minute jednostavno su 'pojele' sadržaj koji je mogao biti daleko konkretniji. Jedina tema koja ima potpunu glavu, truplo i rep je 7 i pol minuta dugačka "Dead cop drama" kroz koju se osjećaju jasni utjecaji Ennio Morriconea koji, pak izbijaju iz nekolicine tema koje poneštu kumuju i suradnji s Eric Adrian Lee-om, dizajneru omota ovog albuma, a ujedno i Morriconeovih filmskih uradaka.
Red ambijentalnog popa, trip-hopa, post-rocka i revijalnog ugođaja s blagim elementima eksperimentalne glazbe baš i nisu potpuna kulminacija onoga što se moglo očekivati od ovakvog glazbenika. Sve ovo nalikuje na off projekt kome Amos još nije pristupio s punom kondicijom…
Naslovi: 1.Dialtone, 2.Midnight feature, 3.Bead of nails, 4.Morbid funeral, 5.Lonesome traveler, 6.Reservations, 7.Elements cycling, 8.Jaaneman, 9.Know yr arrested, 10.Chase scene, 11.Scienic colors, 12.Dead cop drama, 13.Mandrax poisoning, 14.Another day