Godina koja je nedavno završila je po pitanju domaćeg jazza bila i više nego uspješna. Nekoliko albuma je definitivno odskočilo i po svim parametrima mogu parirati velikim europskim igračima. Mario Rašić s albumom Balkan zoo nedvojbeno spada u tu kategoriju.
Iako imenom i prezimenom poznatiji kao jedna polovina ritam sekcije Baretovih Majki, ono što Mario solo radi puno je sofisticiranije i ozbiljnije. Na albumu je prisutno sedam jazz kompozicija koje su kompletno autorske. Uz Marija, prateći Zoo Ensemble čine Viktor Lipić Lipa (glasovir i klavijature), Marko Križan (1972-2014) (saksofon), Pavle Miljenović (gitara) i Miroslav Lehpamer (bubnjevi i perkusije). Album je prisutan i na Bandcampu, te se može downloadati uz slobodan izbor "name your price" donacije.
Mario Rašić
Obzirom da je autor basist, možda bi se na prvu očekivao album s fokusom na električan bas, no Rašić je uspješno izbjegao tu zamku. To naravno ne znači da basa nema, nego je kompozicija i struktura pjesama gurnuta u prvi plan. Cijeli album ima meditativni karakter laganijih melodija. Nekakav zajednički nazivnik velike većine pjesama na albumu je orijentalno mediteranski štih. Recimo da je po tome Balkan zoo atmosferom sličan onom što radi Rabih Abou-Khalil. I ne samo to, obzirom da je spomenuti majstor uda snimio najveći udio svojih albuma za njemačku diskografsku kuću Enja Records, mišljenja sam da je Balkan zoo toliko kompetitivan da bez problema može svjetlo sunca ugledati pod okriljem jedne velike svjetske jazz kuće.
Nekoliko pjesama sjesti će na prvu, prije svih "Roots and Weeds" za koju je snimljen i spot. Kao vokalna gošća u toj pjesmi gostuje Valerija Nikolovska, poznatija kao pjevačica grupe Mayales. Pjesma posjeduje jedan mračan, pomalo i (Nick) Caveovski ugođaj. To je ujedno i jedina pjesma koja ima vokalnu dionicu. Ostale su kompozicije instrumentalne, gdje je atmosfera ono što prevladava. "Catch the money" je kvalitetan funky jazz, a sličnog karaktera je i "This is not the blues" u spomen na prerano preminulog Marka Križana. Kompozicija "Night Shift" je još jedna bržeg ritma, u kojoj prednjače solo dionice na klaviru i gitari koje pomalo smiruju pjesmu.
Moram biti iskren da je nestvarno po svim parametrima da je ovo jedan album nastao u Hrvatskoj i da su na njemu radili naši ljudi. To mi itekako prolazi kroz glavu dok pišem ovaj tekst, a u pozadini svira naslovna "Balkan zoo". Još jedna velika stvar je produkcija ovog albuma koju potpisuje Dragutin Smokrović Smokva. Iako je album sniman u dva studija, "Jura" i "Green Hill" dojam različitosti i pečat koji svaki studio neminovno nosi, ovdje nije prisutan.
Obzirom da je ovo jazz album, nameće se pitanje koliko se ljudi koji nisu u jazzu mogu stopiti s takvim albumom. Itekako mogu, jer ovo što Mario radi ima jedan moderni etno prizvuk za koji ne treba puno vremena da uđe u srce. A kad uđe, teško izlazi van.
Naslovi: 1. Balkan Zoo, 2. Mabye next Time, 3. Monotony, 4. Roots And Weeds, 5. Catch The Money, 6. Night Shift, 7. This Is Not The Blues