Malo po malo i u Hrvatsku će jedan po jedan stići (ili barem to pokušati) cijeli Kyuss. Nakon
otkazanih Mondo Generator Nicka Oliveria (bas) 2006., godinu kasnije se
na Radaru ukazao Josh Homme (gitara) i njegovi Queens of the Stone Age. Ove godine nam
na Harteru dolazi John Garcia (vokal) izvesti 'the best of Kyuss, a na sam Uskrs je u Močvari zasvirao Brant Bjork (bubnjevi). Šteta što se ne dogovore i dođu zajedno održati koncert.
brant bjork © glass
Ni uskršnje prežderavanje ni loše vrijeme nisu spriječili popriličan broj ljudi od dolaska u Močvaru vidjeti i čuti Branta Bjorka, ovoga puta ne za bubnjevima, već gitarom. Od tog događaja ih je dijelila samo predgrupa, njemački My Sleeping Karma. Iako na
myspaceu imaju komplicirane opise glazbe koju izvode, meni je to zvučalo kao post-rock-metal. Nema vokala, počne tiho, pa postepeno postane glasno, pa se opet stiša, a tada vas iz jedva čujnog napadnu totalnom bukom, i tako ukrug. Ništa ludo novo ni komplicirano, ali sasvim zanimljivo za čuti i pogledati.
my sleeping karma © glass
Basist je na trenutke malo kvario dojam sa svojim guitar-hero-muzika-me-zela pozama tijekom kojih je škicao publiku valjda da vidi je li nas bacio na koljena svojim basističkim umijećem. Ali možda mi se to samo učinilo. Inače je bio sasvim simpatičan i stalno nam se zahvaljivao i govorio da smo super. Očito su i oni publici bili super jer pratila ih je glasnim aplauzima i odobravanjem, a u prvim redovima je bilo i prilično razmahanih individua, muških i ženskih.
brant bjork © ana
Nakon My Sleeping Karma na pozornicu se popeo punker, pravi pravcati, u punoj ratnoj spremi, i prvo rastavio i onda sastavio pozornicu, poljepio set liste, uštimao gitare i donio ručnike i vodu. Nakon 20 minuta gledanja u irokezu već sam počela očekivati GBH, a ne dugokosog Branta Bjorka s maramom oko glave.
billy cordell © glass
Publika je pala u totalni delirij koji nije popuštao do kraja koncerta, što je u potpunosti razumljivo kad pogledate s kim tu imate posla. Brant Bjork, jedna od najvažnijih osoba stoner rocka i Palm Desert scene. Čovjek koji se vrlo često nalazi u vrhu listi najutjecajnijih bubnjara, a osim što je jedan od osnivača kultnih Kyussa, svirao je i sa Fu Manchu, Mondo Generator, Fatso Jetson… Uz sve to izdao je i niz solo albuma.
brant bjork & brandon henderson © glass
Prateći bend činili su basist Billy Cordell (ex-The Yawning Man), gitarist Brandon Henderson i bubnjar Giampaolo Farnedi (ex-Mondo Generator). Brant Bjork je bio za gitarom i mikrofonom. Na ovoj turneji su promovirali novi, tek izašli, album "Gods & Goddesses", ali na zadovoljstvo svih prisutnih set lista je obuhvatila cijelu solo karijeru Branta Bjorka, što je značilo kovitlac energije, rock'n'rolla, psihodelije, fuzza i naravno koje zrno pustinje, sa smirenim Brantom Bjorkom za mikrofonom i ludim Billyjem Cordellom na basu. Sve pjesme su dočekane i ispraćene uz gromoglasne urlike i pljesak, a Brant Bjork se pristojno zahvaljivao s ''Thanks a lot.''. Nakon nešto više od sat vremena svirke publika je željela još i gromoglasnim dozivanjem osigurala i bis.
brant bjork © ana
Istina je što kažu. Brant Bjork je faca. Sad čekamo Harteru…
ana // 08/04/2010
> vidi sve fotke // see all photos